Gigabyte разкри следващото поколение AMD процесори с интегрирана графика
В свой пресрилийз Gigabyte породи слухове за следващото поколение AMD процесори и може би неволно разкри датата на излизането им на пазара, която до момента AMD не бе дискутирала публично. Прес съобщенията от Gigabyte се считат за надежден източник на информация. При всички случаи следващото поколение APU на AMD изглежда да е точно зад ъгъла, предлагайки графична мощ, далеч надхвърляща всичко, което сме виждали в интегриран GPU досега.
Става дума за 8000G APU на AMD, които представляват дългоочаквана актуализация на гамата процесори с интегрирана графика на компанията. Досега най-производителният APU, наличен за потребителите на настолни компютри е Ryzen 7 5700G, с RDNA 2 графика. С пускането на Ryzen 8000G Phoenix, AMD ще премине към RDNA 3 архитектурата, предлагайки до 12 RDNA 3 изчислителни единици (CU) в предполагаемия Ryzen 7 8700G. Това е същият брой CU, както в RX 6400.
Въпреки, че RX 6400 е един от най-слабите GPU, които AMD някога е пускала на пазара, тези с RDNA 3 CU се считат за подобрение в новия Ryzen 8000G, тъй като очакванията към производителността на интегрираната графика са пословично по-ниски, отколкото тези към външните видео карти.
AMD и друг път е споменавала гамата Phoenix в отделни изказвания, но никога не е давала конкретна времева рамка по начина, по който Gigabyte го направи днес. Компанията, известна с това, че произвежда някои от най-добрите дънни платки на пазара, току-що пусна новия AGESA beta BIOS за своите дъна с X670, B650 и A620 чипсети, което ще им позволи поддръжка на следващото поколение AM5 APU.
В съобщението си Gigabyte издава още:
Колегите от прес центъра на компанията нямаше как да се изразят по-ясно от това. Остава само да изчакаме официалното потвърждение от AMD.
VideoCardz съобщава, че се очаква производство на най-малко четири нови APU, включително модели с осем и шест ядра, както и няколко бюджетни чипа, които включват комбинация от ядра Zen 4 и Zen 4c.
Въпросът е колко полезни ще бъдат новите APU на AM5 платформата, която все още се счита за скъпа?
Преминаването към AM5 означава да се сблъскаме с по-скъпи дънни платки, които в добавка на DDR5 паметта, която все още държи по-високи цени от своите DDR4 аналози би направило подобни платформи достъпни само за ентусиасти. Дори най-евтините A620 бизнес дънни платки струват около 200 лв., а 16GB двуканална DDR5 RAM започва от около 150 лв. Когато харчите толкова пари, бихте могли да си вземете и евтин GPU, тъй като повечето дискретни модели така или иначе ще превъзхождат графичната мощ на очакваните RDNA 3 APU на AMD.