След 9 месеца в орбита NASA върна заседналите астронавти на Земята
В ранните часове на нощта капсулата SpaceX Crew Dragon, превозваща астронавтите Сунита Уилямс и Бари Уилмор, се приводни край бреговете на Флорида, слагайки край на непланиран деветмесечен престой на борда на Международната космическа станция. Двамата, изстреляни с кораба Boeing Starliner през юни 2024 г., се сблъскаха с технически проблеми, които ги оставиха в орбита далеч отвъд предвиденото в приключение, което постави под изпитание психическата им устойчивост.

Кратка мисия прераснала в продължителна драма
Първоначалната задача на Уилямс и Уилмор бе банална: кратко посещение на МКС за тестване на Starliner – първият пилотиран полет на кораб, разработен от Boeing. След установяването на течове от хелий и проблеми с двигателите, NASA реши да върне Starliner на Земята без екипаж през септември 2024 г. Двамата астронавти останаха на станцията, докато агенцията организира завръщането им с екипажа на Crew-10 чрез SpaceX – решение, което удължи мисията им до днес.
„Не се чувстваме заклещени“, сподели Уилмор седмици преди приводняването, с характерното си спокойно излъчване. „Имахме работа за вършене и я свършихме.“ Уилямс, която пое ролята на командир на МКС по време на престоя, дипломатично добави: „Космосът те учи на търпение и перспектива.“

Политически игри в орбита
Докато астронавтите поддържаха станцията, на Земята мисията им се превърна в политически пинг-понг. Доналд Тръмп и Илон Мъск, изпълнителен директор на SpaceX, често критикуваха администрацията на Джо Байдън за забавянето. „Оставиха ги там горе“, заяви Тръмп на митинг през октомври. Мъск, чиято компания в крайна сметка върна астронавтите, твърдеше в X, че е предлагал по-ранна спасителна операция, но планът му е бил отхвърлен. NASA отричаше да е получавала такова предложение, а говорител на агенцията определи твърденията като „неточни и спекулативни“.
Ситуацията подсили напрежението между държавната космическа програма и частните играчи, като SpaceX на Мъск се утвърди като надежден партньор на NASA, докато от Boeing зариха главите си в пясъка, след поредица от космически неуспехи. Уилмор, попитан за обвиненията на Мъск, отговори уклончиво: „Вярвам му“, оставяйки място за последвали интерпретации.

Физическата и психическа цена
Девет месеца в микрогравитация оставят следи. Астронавтите губят костна плътност с темп от 1% до 1,5% на месец, мускулите им атрофират, а излагането на радиация повишава риска от дългосрочни здравословни проблеми. Уилямс и Уилмор, и двамата опитни ветерани, вече са в процес на рехабилитация в Хюстън, където лекарите следят адаптацията им към земната гравитация. „Чувстваш се като риба, извадена от вода“, описа Уилямс усещането след завръщането. Но предизвикателствата не сломяват двамата астронавти. Уилямс и Уилмор ще участват в научни експерименти, които ще помогнат за бъдещи мисии до Луната и Марс. „Това е привилегия“, каза тя, „да видиш Земята отгоре и да допринесеш за нещо по-голямо.“

Космическите рискове не са новост
Историята на Уилямс и Уилмор не е без прецедент. През 2022 г. астронавтът Франк Рубио прекара 371 дни в орбита след повреда на кораба „Союз“. Сегашният случай повдига въпроси за надеждността на космическата техника и готовността на NASA да управлява неочаквани кризи. Анализатори смятат, че провалът на Starliner може да отслаби позициите на Boeing в конкуренция с SpaceX, която вече доминира в доставките до МКС.

Наследство в звездите
Завръщането на Уилямс и Уилмор бележи не само край на една мисия, но и начало на дебати. Идва ли краят на МКС в ерата на частните космически компании? Могат ли политическите амбиции да попречат на научния прогрес? Двамата астронавти станаха символ на човешка устойчивост – доказателство, че когато техниката се проваля, човешкият дух намира своите начини да продължи напред.