Omegle спря след иск на жертва на сексуално насилие
Omegle обединяваше непознати за непринуден чат, но имаше дългогодишен проблем със свързването на непълнолетни и сексуални хищници. Правно споразумение го свали от Мрежата.
OMEGLE, видео и текстовият чат, който свързваше непознати за разговор спря работа в резултат от правно споразумение с жена, подала иск срещу компанията, твърдейки, че небрежният дизайн на сайта е позволил да бъде сексуално експлоатирана.
Услугата за чат Omegle беше спряна в сряда, само седмица след като уреди съдебен спор с ищца, идентифицирана като A.M. В нейният иск, подаден през 2021 г. се твърди, че като потребител на платформата се е запознала с около тридесет годишен мъж, който я e принудил да изпраща актови снимки и видеоклипове в продължение на тригодишен период. Жертвата е била едва 11 годишна, когато през 2014 е станала обект на това продължаващо във времето престъпление.
„Окончателното спиране на Omegle бе условие, договорено между Omegle и нашия клиент в замяна на това, че компанията ще избегне предстоящата присъда на съдебното жури“, казва Кери Голдбърг, адвокат, който представлява A.M., за WIRED. Адвокатите на Omegle не отговориха на искането на медията за обстоен коментар по това споразумение.
Omegle, основан през 2009 г., възвърна популярността си през 2020 г., когато пандемията от Covid-19 задържа хората по домовете. Тази популярност беше, поне отчасти, задвижвана и от това, че остана място, в което самотните хора могат да комуникират на всякакви теми, включително и такива от сексуално естество. Неговият дизайн беше различен от този на другите социални приложения: Той моментално свързваше напълно непознати с техните камери.
„Почти всеки онлайн инструмент може да бъде използван за добро или лошо, а това е особено валиднo за комуникационните инструменти, поради тяхната вродена гъвкавост“, пише Лейф К-Брукс, основател на Omegle в бележка, обявяваща края на сайта. „Телефонът може да се използва, за да пожелаете „честит рожден ден“ на баба ви, но чрез него можете да отправите и бомбена заплаха. Не може да хвърлите вината върху Omegle, без да признаете, че някои хора просто злоупотребяват със социалните платформи, извършвайки отвратителни престъпления.“
К-Брукс не споменава споразумението в изявлението си, но отдава затварянето на Omegle на неопределени „атаки“ срещу комуникационните услуги като цяло.
За съжаление има съществен недостатък в аргументите на К-Брукс: Телефонът не свързва деца и тийнейджъри със сексуални хищници просто с натискането на един бутон. Моделът на Omegle позволяваше на хора с нездрави сексуални мераци да влизат и да превключват своеобразна рулетка от хора, непрекъснато прескачайки от един на друг, докато не се озоват лице в лице с типажа, който търсят.
Компанията има дълга, проблемна история със сексуални злоупотреби. През август тази година мъж бе осъден на 16 години затвор, след като призна, че е чатил с около 1000 непълнолетни в Omegle като е записвал много от тях как се събличат. Скорошното споразумение с A.M. е в резултат на иск за 22 милиона долара, в който се твърди, че обвиняемият е запазил хиляди порнографски изображения на деца, включително някои от A.M. През 2022 г. репортер на американската телевизия CBC прекара време в Omegle и откри, че повечето хора, с които платформата го свързва за чат са мъже – голи и със скрити лица.
Само през 2022 г. бяха получени 608 601 доклада за експлоатация на деца в Omegle до неправителствената организация Национален център за изчезнали и експлоатирани деца CyberTipline. От всички сайтове, които центърът проследява, само Facebook, Google, Instagram и WhatsApp се класират по-високо.
В САЩ социалните платформи до скоро се считаха за защитени от Параграф 230, широк акт, който ги освобождава от отговорност за съдържанието, което техните потребители публикуват. Но съдията по делото на A.M. откри миналия юли, че дизайнът на Omegle е виновен и той не се ползва от защитата на Параграф 230: „Компанията e могла да предотврати свъзрването на непълнолетни и възрастни, преди да бъде изпратено сексуално съдържание, но не го е направила„, отбеляза съдията.
К-Брукс отговори, че е приел подхода на „добрия самарянин“, за да приложи разумни мерки за борба с престъпността и други злоупотреби. Това е включвало „базова безопасност и анонимност“, както и „голяма степен на модериране зад кулисите“, като е използвла както изкуствен интелект, така и персонал от модератори.
Omegle в крайна сметка бе свален след иск от жертва на сексуално насилие. Нелегално съдържание и престъпни практики обаче ще продължат да циркулират в Мрежата и това показва колко далеч е света от дълготрайно решение. „Трябва да си зададем въпроса как сме позволили това да се случва толкова дълго“, каза Сигни Арнасон, заместник-изпълнителен директор на Канадския център за защита на детето, благотворителна организация, насочена към намаляване на сексуалната злоупотреба и експлоатация на деца. „Ако не решим нещата на регулаторно ниво, просто чакаме друг сайт да запълни това, което Omegle правеше.“