Tesla шокира с първи спад в продажбите от десетилетие
За първи път от девет години насам Tesla отчита годишен спад в продажбите. През 2024 г. компанията е доставила 1.79 милиона електромобила в световен мащаб, което представлява спад от 1.1% спрямо 1.81 милиона бройки през 2023 г. Въпреки отбелязаният ръст от 2.3% през последното тримесечие, Tesla не успява да компенсира слабия старт на годината. Доставките за четвъртото тримесечие възлизат на 495 570 автомобила, което е под очакванията за около 500 000 автомобила, засилвайки притесненията на анализаторите за бъдещето представяне на компанията.
Средната продажна цена на автомобилите Tesla спада до малко над $41 000 – най-ниското ниво в последните четири години – след отстъпки и други стимули, като финансиране с 0% оскъпяване и безплатно ползване на инфраструктурата за зареждане в някои региони. Макар тези мерки да стимулират продажбите, те също така подриват рекордните за автомобилната индустрия маржове в печалбата на Tesla.
На какво се дължи регистрираният спад в продажбите?
Една от основните причини за спада е нарастващата конкуренция. Конкуренти като китайската BYD, продала 1.77 милиона електромобила през 2024 г. (увеличение с впечатляващите 41%), бързо наваксват изоставането. Традиционни автопроизводители и стартиращи компании се борят за дял от разрастващия се пазар на електромобили, допълнително засилвайки натиска върху Tesla.
Друго предизвикателство, с което компанията се бори е скептицизмът сред потребителите. Притеснения относно пробега на електромобилите, инфраструктурата за зареждане и цената възпират масовите купувачи. В САЩ ранните ентусиасти вече закупиха своите електромобили, оставяйки на Tesla да се бори за по-колеблив сегмент от потребители. Остаряващата гама на Tesla – доминирана от моделите 3 и Y изигра своята роля, като през 2024 г. са продадени едва 23 640 бройки от премиум моделите, включително новия Cybertruck.
Реакция на пазарите
Положителен факт е, че акциите на Tesla не само устояха, но и поскъпнаха с над 50% през 2024 г. Анализатори приписват това на оптимизма на инвеститорите относно по-широката визия на Илон Мъск за Tesla като лидер в трансформиращите технологии. Обещанията за напредък в автономното шофиране и амбицията за масово производство на хуманоидният робот Optimus поддържат положително настроението на инвеститорите.
Някои анализатори считат, че съдбата на Tesla може да се подобри с политическите промени, очаквани под администрацията на Тръмп. По-меките регулации за електромобили и подкрепата за технологии за автономно шофиране могат да осигурят попътен вятър за дългосрочните амбиции на Tesla.
Какво предстои за Tesla през 2025 г.?
С предстоящото на 29 януари публикуване на финансовите отчети за четвъртото тримесечие, компанията се изправя пред неудобни въпроси около способността си да поддържа растеж. Основни фактори за флуктуация в тенденциите включват обезпокоителното премахване на федералния данъчен кредит от $7 500 за електромобили, компенсирано с пуска на Model Q – хечбек, насочен към по-бюджетно ориентираните купувачи.
Въпреки предизвикателствата, Tesla успя да намали средното време, през което автомобилите ѝ стоят на склад, от 19 на 11.7 дни през четвъртото тримесечие на 2024 г., което показва подобрено управление на продажбите и складовите наличности. Въпреки това, в условие на спадащи продажби и нарастваща конкуренция, способността на Tesla да запази доминацията си на пазара на електромобили ще зависи от това как мениджмънта ще се адаптира към променящата се среда.
Последици за индустрията
Спадът в продажбите на Tesla показва по-обща тенденция: пазарът на електромобили навлиза в по-зряла фаза. С увеличаването на броя на конкурентите, успехът ще зависи от иновации, правилно ценообразуване и изграждане на по-добра инфраструктура за зареждане. Представянето на Tesla през 2025 г. е от решаващо значение не само за компанията, но и за цялостното развитие на автомобилната индустрия.