Еър фрайъра ви шпионира? Набедиха китайски производители на битова техника
В ерата на Интернет на нещата (IoT), границата между удобство и навлизането в личния живот става все по-размита. Докато се радваме на умните си джаджи, рядко се замисляме за скритата цена, която плащаме за тях – потенциалното нарушаване на поверителността ни.
Фритюрникът, който знае твърде много
Представете си, че вашият еър фрайър не само приготвя хрупкави картофки, но и събира информация за семейството ви. Звучи абсурдно, но според проучване на уважаваната британска организация за защита на потребителите Which, някои модели фритюрници, произведени от най-популярните китайски компании, могат да представляват риск за вашата поверителност. Which е установила, че домакински уреди, свързани с мобилни приложения, често искат необоснован достъп до функции на телефона ви, като например микрофона. Защо на един фритюрник му е нужно да слуша в дома ви?
Уши в Еър „спайъра“: За какво му служат?
Това е въпросът, който Which поставя на фокус. Защо устройство, предназначено за готвене, иска достъп до микрофона на телефона ви? Според разследване на организацията, освен достъп до микрофона, тези приложения често се свързват с рекламни тракери, които събират данни за вашите онлайн навици и предпочитания.
В своето разследване организацията открива, че данните, събрани от фритюрниците на определени марки, се изпращат ритмично към сървъри в Китай, което поражда допълнителни опасения за сигурността на личните данни на домакините. Въпреки, че тази практика е спомената в условията за ползване, малко потребители ги четат внимателно.
От фритюрника до телевизора: цялата къща под наблюдение?
Проблемът спорeд Which не се ограничава само до фритюрниците. От организацията предупреждават британските потребители, че и други умни уреди в домовете им, като телевизори, часовници и високоговорители, също събират и споделят информация за тях.
- Интелигентни телевизори: Which установява, че някои марки телевизори помнят какво гледаме и дори получават достъп до приложения на трети страни в телефоните ни.
- Интелигентни часовници: Според Which всички марки събират данни за нашето местоположение, физическа активност и могат да записват звук.
- Умни високоговорители: Which напомня, че тези устройства винаги „слушат“ за гласови команди и могат да съхраняват записи на нашите разговори.
Как да защитим личния си живот в умния дом?
Въпреки че е трудно напълно да избегнем събирането на данни, Which препоръчва няколко стъпки, за да намалим риска:
- Информиран избор: Преди покупка проучете производителите и техните политики за поверителност.
- Контрол на разрешенията: Ограничете достъпа на приложенията до ненужна информация.
- Изключете микрофоните: Ако не използвате гласово управление, изключвайте микрофоните на умните си уреди или достъпа им до микрофона на вашия смартфон.
Зов за прозрачност
Which призовава производителите на умни уреди към по-голяма прозрачност относно събирането и използването на потребителски данни. Организацията настоява за по-строги регулации, които да защитават личния живот на потребителите в ерата на свързаните технологии. Очаква се Службата на комисаря по информацията в Обединеното кралство да публикува разпоредби, касаещи разкритията на Which още в началото на 2025 г.