Токсична драма в Космоса: Руски товарен кораб отрови въздуха в МКС
Рутинна мисия за снабдяване на Международната космическа станция (МКС) се превърна в драматично събитие, когато руски товарен кораб достави нещо повече от научно оборудване и провизии. Корабът „Прогрес 90“ натресе в станцията неочакван гост – токсична миризма и мистериозни плаващи капки, което доведе до незабавна реакция от страна на екипажа.
Нежеланата доставка: Токсични изпарения
На 23 ноември руският товарен кораб „Прогрес 90“ се скачи успешно с модула „Поиск“ на МКС, но празничното настроение помръкна. При отваряне на люка за разтоварване на провизиите, космонавтите усещат силна миризма, описана от тях като „токсична“, придружена от неидентифицирани плаващи капки.
В отговор екипажът незабавно запечатва люка, като изолира засегнатата зона и стартира разследване. Обезпокоителният инцидент разклати доверието в Роскосмос предвид ангажимента на руската космическа агенция към поддържането на сигурни и безопасни доставки в крехката микро екосистема в Орбита.
Качеството на въздуха е възстановено, опасенията остават
NASA побърза да увери обществеността, че усъвършенстваните филтриращи системи на станцията са неутрализирали заплахата. Според сензорите, наблюдаващи атмосферата на МКС, качеството на въздуха се е върнало в нормални граници още на 24 ноември. Въпреки това, бързото преобличане на екипажа със защитно облекло и активирането на въздушните филтри, както в руския, така и в американския сегмент на станцията издават сериозността на ситуацията.
Американският астронавт Дон Петит докладва за остатъчна „миризма на спрей боя“ в някои части на станцията, което предполага наличие на летливи органични съединения. NASA и Роскосмос работят заедно, за да определят кога ще стане безопасно отново да се отвори запечатаният люк и да се направи цялостна оценка на ситуацията.
Повтарящи се проблеми с остаряла руска техника и ограничени ресурси
Поредният инцидент е придатък към нарастващ списък с предизвикателства пред руските операции на МКС. По-рано през 2023 г. космическият кораб „Союз“, скачен към станцията, претърпя значителен теч на охлаждаща течност, който наруши графика на ротациите на екипажите и наложи изпращането на нов кораб за подмяна на дефектния. По-късно същата година руският модул „Наука“ се сблъска с повреда в охладителната система, което повдигна въпроси около надеждността на руската космическа техника.
Предизвикателствата не се ограничават само до карго корабите. Течове в руския модул „Звезда“, отчетени за първи път в началото на 2024 г., продължават да бъдат проблем за екипажа на МКС. Загубата на атмосфера от модула се увеличи от около 0.45 кг на ден до 1.68 кг дневно към средата на годината, въпреки че последните ремонтни усилия показаха известен успех.
По-широката картина: Финансово и геополитическо напрежение
Докато NASA и Роскосмос се стараят да избягват размяната на публични обвинения, редица експерти смятат, че финансовите затруднения на Русия, причинени от войната й срещу Украйна, са оставили космическата програма без достатъчно средства и персонал. Тези ограничения вероятно допринасят за увеличаването на механичните повреди и рисковете за безопасността на МКС.
Какво предстои за екипажа на МКС?
Източникът на „токсичната“ миризма остава неидентифициран, но се работи за безопасното отваряне на люка на „Прогрес 90“ и анализ на съдържанието му. Засега екипажът на МКС се е върнал към обичайните си дейности, въпреки че този случай служи като напомняне за непредвидимите предизвикателства пред живота в космоса.
Сигнал за събуждане
Инцидентът с „Прогрес 90“ е свидетелство за устойчивостта и адаптивността на екипажа на МКС. Но той също така демонстрира уязвимостите на остарялата космическа техника и нуждата от непрекъснати инвестиции в модерни технологии и инфраструктура. В тихия вакуум на космоса дори слаб намек за проблем изисква незабавна реакция от страна на международния екипаж.