БизнесНовини

50 години по-късно: АЕЦ Козлодуй расте с 2000 мегавата

Съюз на Гигантите: Уестингхаус и Хюндай осигуряват българската енергийна сигурност

С подписването на исторически договор за инженеринг, България направи решителна стъпка към изграждането на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ Козлодуй.

Консорциум между Уестингхаус, която вече доставя ядрено гориво на страната ни и южнокорейската Хюндай поема отговорността за проектирането и изграждането на седми и осми блок в атомната централа, които ще работят с най-съвременната американска технология AP1000. Стратегическото сътрудничество не само укрепва партньорството между България, САЩ и Южна Корея, но и поставя основите на трайна енергийна стабилност в страната и региона на Югоизточна Европа.

На церемонията по подписването, проведена в Министерски съвет, премиерът Димитър Главчев и министърът на енергетиката Владимир Малинов подчертаха, че проекта е от особена важност не само за националната ни сигурност, но е символ на растящото значение на България на европейската енергийна карта.

Снимка: Министерски съвет

Амбициозна визия и зелената трансформация на България

Проектът за нови ядрени мощности не е просто икономическа инвестиция, а дългосрочна ангажираност към постигането на общоевропейските цели за постигане на нулеви въглеродни емисии. С подкрепата на стратегически партньори, България се стреми да намали зависимостта си от изкопаемите горива и да насърчи устойчивото развитие чрез декарбонизация на енергийния сектор.

„Поемаме смело към бъдеще, в което ядрената енергетика ще бъде важен фактор за чистата енергийна независимост на България. Това е част от нашия принос за зелена Европа и нова ера на енергийна ефективност“ заяви Владимир Малинов.

Новите ядрени реактори – инвестиция в стабилност и енергийна сигурност

Планирано е седми блок на  АЕЦ Козлодуй да заработи до 2034 г., а осми 3 години след него. Новите реактори ще подсигурят не само вътрешното потребление на електроенергия, но и ще засилят потенциала на страната за износ в региона. Освен че проектът ще затвърди позицията на България като ключов играч в енергийната сфера, той ще спомогне за постигане на стабилност на енергийния пазар и същевременно ще даде шанс за развитие на местната индустрия.

Южнокорейският партньор „Хюндай“ декларира своята решимост да предостави безупречно изпълнение, подкрепено от дългогодишния си опит с над 24 ядрени проекта. „Нашето участие в този проект е мисия, която ще промени бъдещето на България. Ще изградим ядрената сигурност на страната, като същевременно подкрепим глобалната инициатива за намаляване на въглеродните емисии“, отбеляза представител на „Хюндай“.

Снимка: БТА

Финансова прозрачност и дългосрочна възвръщаемост на проекта

Първият етап на проекта се оценява на 370 млн. долара, включващ инженеринг и технико-икономически анализ, които ще бъдат завършени до края на 2025 г. Очакванията са общата стойност на проекта да бъде между 14 и 16 млрд. долара. За финансиране са осигурени над 8 млрд. долара от американската и корейската експортни банки. Според служебния министър на енергетиката, проектът ще се структурира на база на 30% собствено участие и 70% привлечен капитал.

Тази прозрачност и ясна финансова структура са гаранция за бъдещата възвръщаемост и устойчивост на инвестицията, която има потенциал да укрепи българската икономика и да създаде нови работни места.

Необратим път към устойчиво бъдеще и регионално лидерство

Проектът вече беше определен като „необратим“ от министъра на енергетиката. “С този ключов за България договор страната ни показва решимостта си да поведе региона към устойчиво и зелено бъдеще. Новите реактори на АЕЦ Козлодуй ще служат като символ на енергийна независимост и сигурност, като същевременно ще утвърдят България като лидер в ядрената енергетика в Югоизточна Европа.”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *