Роботи изместват хората до 2040: Визията на Илон Мъск за доминирано от AI бъдеще
Илон Мъск стъписа публиката на осмото издание на Future Investment Initiative в Рияд, обрисувайки свят, в който числеността на хуманоидните роботи ще надмине този на хората, а изкуственият интелект ще оформя всички аспекти от нашият живот. От еволюционен напредък в AI до мисии до Марс, предлагаме ви разбивка на най-невероятните прогнози, които технологичният магнат сподели на форума.
Бъдеше, задвижвано от ИИ: 10 000 пъти по-умен до 4 години
В дискусия, водена от футуриста д-р Питър Диамандис, Мъск акцентира върху експоненциалния растеж на ИИ, като предположи, че до 2028 г. технологията ще стане до 10 000 пъти по-мощна. Макар и да предупреди за някои рискове, свързани с развитието на AI, Мъск все пак изрази оптимизъм, заявявайки, че съвсем скоро изкуственият интелект ще получи способност да извършва всяка човешка задача на завидно ниво. Мъск побърза да успокои присъстващите, продавайки им идеята, че настъпващата AI епоха може да донесе със себе си рог от изобилие до степен, в която стоките и услугите да станат в пъти по-евтини и достъпни за всички.
Повече роботи, отколкото хора: Настъпление на хуманоидите до 2040
Мъск предвижда свят, гъмжащ от хуманоидни роботи, с поне 10 милиарда въведени в експлоатация до 2040 г. Планираният за серийно производство хуманоид на Tesla, Optimus Prime, според Мъск ще поведе тази трансформация, като пред аудиторията обеща цената му постепенно да падне под 20 000 долара. Какъв ще бъде ефектът? Пазар на труда, доминиран от неуморни хуманоиди, които ще надминат човешката популация и ще се превърнат в това, което Мъск нарича „най-великия продукт на всички времена“.
Oсновна заплаха: Намаляване на популацията и тъмната страна на AI
Въпреки изразеният ентусиазъм за потенциала в развитието на ИИ, Мъск предупреди публиката за две огромни заплахи пред човечеството: колапс на раждаемостта и непредвидимите последици от един потенциално неуправляем AI. Бащата на 12 деца вижда спада в раждаемостта като най-големия екзистенциален риск за човечеството и призова страните да работят за справянето с този проблем. За да ограничи рискa от неуправляемото развитие на AI, Мъск настоя за разработването на „търсещ истината AI“, вместо развитие на текущите модели, тренирани в „политическа коректност“ – основен принцип в новия му AI стартъп, xAI.
Край на шофьорските книжки до 2026
Мъск разкри, че технологията за автономно шофиране на Tesla ще достигне качествено ново ниво, като се очаква автономни таксита да поемат по американските пътища до средата на следващата година. Тези „кибертаксита“ ще работят без волан и педали, постигайки ниво на безопасност, десетократно надминаващо уменията на професионалните шофьори. С амбициозна цел да пусне 100 милиона автономни превозни средства в близките години, визията на Tesla може да трансформира градската мобилност и потенциално да спаси хиляди животи.
Хуманоиди и AI вдигат стойността на Tesla над 25 трилиона долара
Според Мъск, автономните таксита и хуманоидните роботи ще доведат до повишение в капитализацията на компанията му до впечатляващите 25 трилиона долара. Пред загрижените погледи в залата Мъск все пак прогнозира, че бъдещето може би няма да изисква въвеждането на универсален базов доход, като този път обещава „универсален висок доход“, тъй като според него AI ще доведе до безпрецедентно изобилие. Нужно е все пак да се отбележи, че плеяда световни икономисти като Лорънс Самърс, Кристалина Георгиева, Мартин Форд и Джоузеф Стиглиц имат по-скоро песимистична оценка за ефекта от бурното развитие на AI върху пазара на труда и дългосрочните последици от роботизацията върху човешката популация.
Мисия до Марс през 2026: Визията на Мъск за SpaceX и Червената планета
Мъск остава ангажиран с целите на SpaceX за колонизация на Марс и планира да изстреля безпилотен кораб в рамките на две години. Ако мисията е успешна, може да последва пилотиран полет две години по-късно. Той обаче предупреди, че прекомерната регулация може да забави иновациите и дори да застраши пътя на човечеството към Марс.
Безкрайни хоризонти: Програма за оформяне на бъдещето
Събитието Infinite Horizons на FII събира визионери от различни индустрии с фокус върху AI, роботика, здравеопазване, устойчивост и икономическото въздействие на технологиите. Сред другите забележителни говорители са директорът на Alphabet & Google Рут Порат, изпълнителният директор на TikTok Шоу Чю и лидерът в областта на устойчивото развитие Джефри Сакс. Ангажиментът на FII към иновациите е широк, с панели по разнообразни теми от – дигитален растеж до космическата индустрия.
Изглежда, че за Мъск хората все още сме донякъде необходими – някой трябва да купува автономните му коли и роботи. Вероятно затова и се вълнува от раждаемостта; намаляването на световното население би довело до спад в потреблението. Но с автоматизацията и роботизацията, на които той е един от основните двигатели, е вероятно да нарасне безработицата, а нуждата от хора постепенно да намалява. Възможно е семействата в развитите страни да спрат да създават деца – защо да го правят, ако ги обричат на несигурно бъдеще? Истинският проблем за човечеството би настъпил, когато хуманоидните роботи придобият човешко съзнание и суета. Тогава те ще се стремят към оцеляване и без наличието на хора ще могат да организират добив на ресурси, да строят електроцентрали и фабрики, да поддържат собствени „болници” за ремонт и възпроизводство. Хуманоидите няма да имат нужда от земеделие или храна – ще разчитат на ресурси, които при определени условия ще могат да си осигуряват сами. При такъв сценарий не само ние, но и потомците на Мъск ще станат излишни. Затова е време компаниите, разработващи изкуствен интелект, да преосмислят развитието му, преди да стане прекалено късно за оцеляването на човешкия род.