Набеденият от HBO за Сатоши Накамото се покри
Популярният канадски разработчик Питър Тод се скри от медийното внимание, след като скандален документален филм на HBO го обяви за мистериозния създател на Биткойн, Сатоши Накамото.
Истинската идентичност на Сатоши, която дълго време бе пазена в тайна, е една от най-интригуващите мистерии в последното десетилетие. След премиерата на документалният филм по HBO Тод се озова в центъра на медийна буря, но не остана доволен от това.
„Побеснях, когато разбрах, че режисьора възнамерява да ме обяви за Сатоши“ споделя Тод в поредица от публикации в X. „Това ще се превърне в цирк.“
Неуловимият Сатоши: Мистерия за милиарди
Откакто Сатоши Накамото изчезна внезапно през декември 2010 г., “ловът” на създателя на Биткойн завладя милиони по целият свят. Залогът е огромен: смята се, че Сатоши притежава състояние в Биткойн, възлизащо на милиарди. Тази продължаваща мистерия създаде цял списък от заподозрени, но неоспорими доказателства никога не бяха представени дори от най-усърдните “детективи”. След премиерата на филма Money Electric: The Bitcoin Mystery на HBO, Питър Тод оглави дългия списък с потенциални „Сатошита“.
Сблъсък пред камера: Как Питър Тод беше „разкрит“
Документалистът Кълън Хобак, който преди години твърдеше, че е разкрил създателя на QAnon, изправя Тод пред камерата в кулминационната сцена на филма. Тод казва, че не е подозирал какво го чака: „Мислех, че това ще е документален филм за историята на Биткойн, а не лов на вещици.“
След премиерата, Тод многократно отрече да е Сатоши, като обвини Хобак, че е използвал маркетингов трик. „Той имаше нужда от внимание за филма си, затова ме превърна в мишена“, казва Тод. Хобак обаче остава уверен: „Направихме много силно разследване. Неговото отрицание е естествено и е част от заблудата.“
Живот в бягство: Цената да бъдеш „Сатоши“
Откакто филма бе излъчен, животът на Тод се обръща с главата надолу. Питър се укрива, за да избегне онлайн тормоз, след като е заринат с лавина от имейли от хора, които го молят за пари. „Засега са само молби да изплатя дългове и да спасявам човешки животи“, споделя той в последното си интервю.
Главната му грижа не са досадните съобщения, а чувството за безопасност, което е изгубил. „Фалшивото твърдение, че някой е милиардер, го излага на риск от грабежи и отвличания„ обяснява Тод. „Сатоши не искаше да бъде намерен с причина. И никой не трябва да помага на тези хора да го открият.“
Безкраен лов на вещици: Шарен списък със заподозрени
Търсенето на Сатоши Накамото оформи разнообразна група от заподозрени. Сред тях са криптографът Хал Финей, първият получател на биткойн транзакция, както и Адам Бак, създател на технология, предшествала Биткойн. В седмицата предхождаща излъчването на филма обаче онлайн залаганията поставяха друг кандидат на челно място: Лен Сасаман, криптограф, който се самоуби трагично през 2011 г.
Вдовицата на Сасаман, Мередит Патерсън, не е изненадана от бурята, предизвикана от филма, като се е притеснявала, че тя или семейството й ще бъдат поставени отново в светлината на прожекторите. „Първоначално почувствах облекчение, че обявиха Питър Тод за Сатоши наместо съпругът ми“ споделя тя. „Но сега съжалявам за него. Никой не заслужава такова непоискано внимание.“
Цената на спекулациите: Има ли смисъл да търсим Сатоши?
За Питър Тод и много други от кухнята на Биткойн, ловът на Сатоши е не само безсмислен, но и опасен. „Биткойн се е развил отвъд своя създател“ споделя по-рано Тод. „Това постоянно търсене на Сатоши отвлича вниманието от развитието на технологията и поставя в риск всеки, който погрешно бива набеден.“
Но режисьорът Кълън Хобак вижда нещата по различен начин. „Обществеността има право да знае кой е Сатоши Накамото. Този човек може би е най-богатият на планетата, като контролира огромна част от световното дигитално злато. Това е въпрос от обществен интерес.“
Разплита ли се случая? Доказателствата срещу Тод
Но защо точно Питър Тод? Основното доказателство на Хобак идва от форумна публикация от 2010 г., в която Тод сякаш „завършва изреченията на Сатоши.“ Темата обсъжда как да се приоритизират транзакциите въз основа на платената такса – концепция, която Тод по-късно вгражда в кода на Биткойн. Хобак твърди, че Тод е направил грешка, като е отговорил от личния си акаунт, вместо да влезе като Сатоши, и така е разкрил двойнствената си идентичност.
Критиците поставят под въпрос дали Тод, който е бил в началото на 20-те си години по време на създаването на Биткойн, би могъл да измисли толкова сложна технология. Но Хобак твърди, че именно младостта е причината за анонимността на Сатоши. „Към този момент целта не е била да защитава богатството си, а просто да го вземат на сериозно предвид крехката му възраст“ спекулира Хобак.
Езикът на тялото: Саморазкри ли се Питър Тод?
Според Хобак реакциите на Тод по време на телевизионният разговор са били показателни. „Финалната сцена разкрива всичко с езика на тялото. Реакция на човек, уловен в лъжа“ казва Хобак. През целия филм Тод многократно прави шеговити признания, само за да се отрече миг по-късно. „Между другото, всеки е Сатоши“ шегува се Тод в един от кадрите. „Тролех го през цялото време“ признава по-късно той.
Тод отвръща на удара: Опровергаване на обвиненията
След премиерата на филма, Питър Тод подема своята защита в социалната платформа X. Стига се до там да публикува лични снимки, на които кара ски и изследва пещери в часовете, когато Сатоши е бил активен във форумите. Но Хобак не вярва в това. „Питър е майстор на игровите стратегии – заблудата е нещо, което той владее най-добре“ отсича Хобак. Тод от своя страна отхвърля твърденията на Хобак като „теория на конспирацията“.
Легендата Сатоши е жива
Въпреки че не е доказано категорично, че Питър Тод е Сатоши Накамото, животът му е необратимо променен с обвиненията, излъчени по HBO. С нарастващата мистерия около създателя на Биткойн, се повдига важен въпрос: наистина ли светът трябва да знае кой е Сатоши, или е по-разумно да оставим легендата му жива?
Както самият Тод пише: „Ако Сатоши е достатъчно умен, ще продължи да се крие“