AIНовини

AI пионер сравни интелигентността на ИИ с тaзи на улична котка

Ръководителят на развойното AI звено в Meta отхвърля страховете, свързани с опасностите от AI като ги определи за силно преувеличени.

Ян Лекун, един от основоположниците на изкуствения интелект, не се страхува да критикува това, което смята за спекулация. Докато други експерти, включително технологични магнати като Илон Мъск, предупреждават за екзистенциалните рискове от AI и твърдят, че сме на прага да създадем машини, по-умни от хората, Лекун е повече от скептичен. Неговото послание:

Ние все още сме твърде далеч от този момент. Всъщност днешният ИИ не се доближава до интелигентността на обикновена улична котка…

Запознайте се с именитият AI скептик: Дръзката позиция на Лекун срещу шума около ИИ

В технологичен свят, който гъмжи от прогнози за това как изкуственият интелект ще надмине човешките възможности, Лекун се откроява като един от най-квалифицираните критици на ИИ. Професор в Нюйоркския университет и главен AI изследовател в Meta Platforms, Лекун не се поддава на страховете и фантазиите за създаване на ултра-умни машини. “Крайно време е хората да се успокоят“ шегува се той в интервю за WSJ със закачлива усмивка, която показва, че не взима насериозно всички апокалиптични прогнози.

Изображение: AI / TechBulgaria.com

На достолепните 64 години Лекун има богат опит, след като е оформил значителна част от AI пейзажа през последните десетилетия. Той е обаятелен и остроумен, често изразява своите мнения със загадъчна усмивка, с която въвлича вниманието на аудиторията. Дори сред множеството AI пророци, неговата увереност в противоположното се откроява.

Легендарна кариера: от Париж до върха на AI

Интереса на Лекун към изкуствения интелект започва във Франция, където израства, вдъхновен от HAL 9000 – прочутият AI от 2001: Космическа одисея. Ранният му интерес го води до докторска степен от Сорбоната и впоследствие до авангардна позиция в Bell Labs – родно място на модерните технологични иновации като транзисторите и лазерите.

Лекун, Хинтън, Бенгио. Колаж: NY Times

През 2019 г. Лекун, заедно с Джефри Хинтън и Йошуа Бенгио, получава наградата А.М. Тюринг – eквивалент на Нобелова награда в областта на компютърните науки, за своето пионерство  в областта на невронните мрежи – основа на много от днешните AI системи. Въпреки признанието, той остава здраво стъпил на земята, като продължава да работи по изследвания за Ню Йоркският университет, като същевременно ръководи мащабните AI операции в Meta.

Брожения сред бащите на ИИ: Лекун срещу всички останали

Възгледите на Лекун го поставят в противоречие с някои от най-близките му колеги. Хинтън, който току-що спечели Нобелова награда за физика, както и Бенгио предупреждават за потенциалните опасности на AI за човечеството, като настояват за контролни механизми, преди да e станало твърде късно. Лекун? Той не е убеден…

Снимка: AP

Ян Лекун игнорира разговорите за това как AI ще завладее света или ще придобие свръхчовешки способности, като ги нарича преждевременни, граничещи с научна фантастика. „Още нямаме AI системи, по-умни от улична котка!“ – настоява той, използвайки метафори, за да покаже колко далеч е изкуственият интелект от достигането на интелигентността дори на най-простите бозайници. “Не ме разбирайте погрешно, добавя Лекун: Котките разбират обкръжението си, могат да планират и самостоятелно да взимат решения – качества, които при днешният ИИ напълно отсъстват”.

Мощ и ограничения на AI в Meta

Лекун признава значимостта на ИИ в днешната технологична среда, особено в Meta, където технологията задвижва всичко: от модериране на съдържание до машинен превод на езици. AI заема толкова интегрална част в операциите на Meta, че оценката на компанията надскочи 1.5 трилиона долара, главно благодарение на иновациите, задвижвани от изкуствен интелект. Но Лекун не бърка полезността с истинската интелигентност.

Снимка: Mélanie Voisin

Meta екипите работят върху разширяването на възможностите на AI в две основни изследователски направления: FAIR, която се фокусира върху фундаментални изследвания в областта на ИИ, и GenAI, която разработва нови езикови модели. Лекун вметва, че тези инструменти са мощни и важни, но все пак твърде далеч от свръхчовешките машини, от чиято поява хората толкова много се плашат. „Пред AI има дълъг път преди да се тревожим, че ще успее да ни надхитри“, казва с усмивка Лекун.

Дебат с милиардери: Сблъсъкът Лекун срещу Мъск

Откровеността на Лекун не се ограничава до академични конференции и работните зали на Meta. Той открито спори с Илон Мъск в социалните мрежи, оспорвайки твърденията на милиардера за неизбежния възход на свръхинтелигентния AI. Мъск, наред с  други популяризират своите AI операции, като спекулират със страховете на хората, че ИИ ще поеме контрол над човечеството, докато Лекун остава скептичен към този наратив и не се притеснява да критикува и други предприемачи в областта. Когато изследовател от OpenAI предположи, че човечеството трябва спешно да разбере как да контролира по-умен от нас AI, Лекун отвърна: „Нека първо открием как да създадем AI, по-умен от котка.“

AI: Все още глупав, но добър в триковете

Критиката на Лекун към модерния изкуствен интелект излиза отвъд баналните спорове в X. Той вярва, че сегашният подход към AI – базиран на големи езикови модели (LLM), като тези, използвани в ChatGPT не е правилният път за достигане на истинска интелигентност. Въпреки че тези модели са отлични в генерирането на текст и могат да създават привидно свързани отговори, те всъщност не разбират нищо в неговата същност.

Снимка: AP

„Подведени сме да мислим, че манипулирането на езика е равно на интелигентност“, обяснява Лекун. „Но само защото ИИ може да свързва изречения, не означава, че може да разсъждава, планира или да има здрав разум. Затова, според него, LLM са атрактивен трик, но не и истинска интелигентност.“

Бъдещият AI: По-скоро като хората, по-малко като машините

Лекун не отхвърля бъдещите възможности на ИИ. Той вярва, че истинският общ изкуствен интелект (AGI) – машини с човешко ниво на интелигентност – е достойна цел, която ще отнеме десетилетия за постигане. Но това определено няма да стане чрез развитие на настоящите AI модели. Вместо това Лекун залага на нова посока: Автономната интелигентност – AI, който учи по начин, подобен на хората и животните.

Снимка: Nick Fetty

Изследванията на Meta, насочени към анализ на реални видео записи, за създаването на нови AI модели, които се обучават по подобие на бебета и малки животни са новата страст на Лекун. Тези системи един ден ще изградят ментален модел на света, който ще ги направи способни да разсъждават, планират и разбират заобикалящата ги среда, както го правят хората и животните. Засега обаче най-мощните AI системи по света, според думите на Лекун, са „Много добри в преструването, че са умни, но са твърде далеч от това“…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *