Кадиров скочи на Илон Мъск: Блокирал Cybertruck-a му на бойното поле
В неочакван сблъсък Рамзан Кадиров, прочутият лидер на Чеченската република засипа с обвинения технологичния магнат Илон Мъск. Tesla Cybertruck с чеченска регистрация, оборудван с картечница и изпратен на фронтовата линия в Украйна е бил изключен дистанционно от самия Мъск, според твърденията на Кадиров в Мрежата.
Известният със своята лоялност към Владимир Путин и страст към луксозни играчки, чеченски лидер бе обявил, че високотехнологичното превозно средство е личен подарък от Мъск – твърдение, което милиардерът категорично отрича. Истинска драма се разрази днес, когато Кадиров обвини Мъск, че дистанционно е изключил набеденото за бронирано „чудовище“, докато то било в действие на бойното поле.
„Как можа да направиш това, Илон?“ оплака се Кадиров в Телеграм, предизвиквайки международна сензация в технологичната и военна общност.
„Това не е мъжко!“ добавя чеченският лидер, обвинявайки Мъск, че си е взел обратно това, което той твърди, че е бил сърдечен подарък, оставяйки войниците му да изтеглят на буксир блокираният „железен кон“ от фронтовата линия в Украйна.
Скъп подарък или тактическа лъжа?
Произходът на Cybertruck-а на Кадиров е обвит в мистерия. Според чеченския лидер, Мъск лично му подарил тенекиения Cybertruck, оборудван с монтирана на покрива картечница. През август Кадиров публикува видео, в което с широка усмивка кара превозното средство из празните площади на Грозни, хвалейки скоростта, маневреността и потенциалната му полезност в реални бойни действия. Илон Мъск, който никога не бяга от конфронтация, реагира бързо в своята социална платформа X, наричайки твърденията на Кадиров „нагла лъжа“.
„Наистина ли сте толкова глупави да вярвате, че съм дарил Cybertruck на руски генерал?“ отвърна Мъск, категорично отричайки всякакво участие в доставянето на бронираната машина на руското прокси в Чечения. Независимо от това, Кадиров продължи да налива масло в огъня, твърдейки, че е изпратил не един, а цели три Cybertruck-а в зоната на бойните действия в Украйна, с монтирани картечници, уверявайки чеченците, че електричките са „се представили блестящо в битките“.
Дистанционно изключване: Подмолен ход на Мъск на бойното поле?
Сюжетът истински се заплете днес, когато Кадиров обяви, че един от Cybertruck-овете бил най-нагло изключен, докато бил на фронтовата линия. Според него, Мъск използвал дистанционния си достъп на Tesla, за да блокира превозното средство – нещо, което Tesla в действителност е в състояние да направи с помощта на свързаната си технология. „Той ме обсипа със скъпи подаръци уж от сърце, а после ги изключва дистанционно“, гневно коментира Кадиров в Телеграм.
Докато изпълнителният директор на Tesla запазва мълчание по въпроса за дистанционната намеса, възможността му да прави това предизвика спекулации сред технологични ентусиасти и военни анализатори: Наистина ли Мъск има такъв директен контрол върху превозните средства? И ако да, какво геополитическо влияние би му дало това в бъдеще?
Противоречивата роля на Мъск в Украйна
Участието на Илон Мъск в освободителната война на Украйна срещу руския агресор далеч не е еднозначно. Чрез SpaceX неговите сателити Starlink се превърнаха в спасителен пояс за украинските сили, предоставяйки интернет и комуникационни канали насред руските атаки, системно разрушаващи критична инфраструктура в нападнатата страна. Някои украински войници приписват на Starlink заслуги за поддържането на критични канали за комуникация на фронтовата линия. Но действията на Мъск не винаги са възприемани като алтруистични. Имаше противоречия около нежеланието му да разшири Starlink услугата в определени бойни зони и заради предполагаемите му задкулисни контакти с руски официални лица.
С последната сага около Cybertruck-а на Рамзан, Мъск отново се оказа в центъра на глобално политическо напрежение. За Кадиров изглежда въпросът е личен. „Не е хубаво, Илон да ми въртиш такива номера!“, нарежда го чеченският военачалник, директно намеквайки, че е очаквал повече лоялност от милиардера.
Фиаското с Cybertruck-а на Кадиров: Бойна машина или PR трик?
Въпреки че Кадиров често се хвалеше с „впечатляващото“ представяне на своя Cybertruck в Украйна, реалността за използването на цивилният електрически автомобил в реални битки повдигна многозначително веждите на доволно количество скептици. В крайна сметка, това е същият Cybertruck, който се провали на теста си за неразрушимост през 2019 г., когато Мъск счупи две от предполагаемо бронираните му стъкла по време на демонстрация на живо. Превозното средство, което се продава за около 90 000 долара е обект на чести изтегляния поради наличието на твърде много дефекти.
И все пак, в очите на Рамзан Кадиров, Tesla Cybertruck е бойна машина като никоя друга. „Истинско неуязвимо и бързо животно“, написа Кадиров за превозното средство, наричайки го една от най-добрите коли в света. За военните експерти идеята за изпращане на електрически автомобил с ограничен пробег и съмнителна издръжливост в съвременна война изглежда повече като PR трик, отколкото легитимно тактическо решение.
Тъмната страна на управлението на Кадиров
Отвъд лъскавите играчки и съмнителните твърдения, управлението на Рамзан Кадиров в Чечения е белязано от сериозни нарушения на човешките права. Военачалникът, инсталиран от Путин през 2007 г., отдавна е обвиняван в налагането на брутален, авторитарен режим. Правителството на Кадиров е свързано с изтезания, извънсъдебни убийства и преследване на ЛГБТ+ лица. Репутацията му на безмилостен вожд е добре документирана, като САЩ, Великобритания и ЕС го санкционират за груби нарушения на човешките права. В самата Русия се носят слухове за личния живот на Кадиров. Наскоро документален филм на руското издание „Проект“ твърди, че военачалникът поддържа харем от непълнолетни наложници, някои от които са му родили деца – твърдение, което Кадиров не отрича.
Cybertruck: Фантазия срещу реалност
Въпреки трвъденията на Кадиров, че е изпратил своите Cybertruck-ове в битка, флагманското превозно средство на Tesla далеч не е военна машина, за каквато го представят. Макар Cybertruck да се е появил във видеоигри като Fortnite и Rocket League като неразрушимо бойно превозно средство, тестовете в реалния свят показват, че той далеч не е толкова устойчив. Превозното средство се затруднява в екстремна среда – от плитките словашки реки до суровата монголска пустиня.
Дори най-дръзките твърдения на Мъск за Cybertruck-а като това, че може да функционира като лодка бяха развенчани от потребители, желаещи да проверят неговите възможности. В света на войната, където надеждността и издръжливостта са ключови, изглежда, че Cybertruck е по-подходящ за онлайн битки, отколкото за реални бойни действия.
История за власт, технологии и техно драма
Сагата между Кадиров и Мъск около Cybertruck-а на чеченският лидер е своеобразен сблъсък на световете: този на властолюбивите диктатори, високотехнологичните иновации и онлайн публиката, жадна за следващия обрат в историята. Независимо дали Мъск наистина е изключил Cybertruck-а на чеченският вожд, или твърденията на Кадиров са поредният му опит за привличане на внимание, едно е ясно: това е битка, която нито един от двамата не иска да загуби.