БизнесТехнологии

Унгарски медии натопиха България за атаката срещу Хизбула с гърмящи пейджъри

Как най-обикновени пейджъри се превърнаха в смъртоносно оръжие, а унгарска медия набеди българска компания в организирането на сложна операция с глобални последици.

Смъртоносни експлозии в Ливан: Над 3000 ранени и десетки загинали

На 17 септември Ливан беше разтърсен от озадачаващи микро експлозии, които се разпространиха из южните райони на страната и стигнаха до съседна Сирия. Над 3000 души бяха ранени, а поне 20 загинаха, сред тях членове на ливанската групировка Хизбула, включително деца и близки на политически фигури. Оказа се, че фаталните инциденти са причинени от безобиден на вид източник – обикновени пейджъри и уоки-токита, които са взривени дистанционно.

Видео: DW / X
Как най-обикновени устройства, използвани за комуникация, се превърнаха в оръжие за масово поразяване? Разследване по случая разкри международна мрежа от компании, замесени в търговията с експлозивните пейджъри, сред които ключова роля заемат българска и унгарска компании.

Операция на Мосад и технологичен пробив: Пейджърите като оръжие

Според ливански служители по сигурността, израелското разузнаване Мосад е успяло да модифицира пейджърите още на производствената линия, като ги е снабдило с миниатюрни експлозиви. Поставени в тези комуникационни устройства експлозиви са били активирани дистанционно, чрез предизвикана по технологичен път реакция или чрез кодирано съобщение, изиграло роля на детонатор. Ювелирната доработка е направила откриването на експлозивите практически невъзможно.

Снимка: Vinnews

Пейджърите, произведени под бранда на тайванската компания Gold Apollo, сa закупени от Хизбула с намерение да заменят уязвимите към кибератаки смартфони. Но в тях са били поставени експлозиви, които се задействат дистанционно. Устройствата били проектирани така, че да експлодират точно когато потребителят ги държи в ръцете си, за да нанесат максимални щети по очите и крайниците на своите ползватели.

Българо-унгарска следа: Ключови посредници в търговията с гърмящите пейджъри

Атаката в Ливан хвърли светлина върху сложна международна мрежа, свързваща България, Унгария и Ливан. Унгарската фирма „BAC Consulting“ първоначално бе сочена като отговорна за доставката на устройствата, но последващо разследване на унгарска медия показа, че тя е действала само като посредник. Всъщност, същинската сделка е организирана от българската компания Norta Global Ltd., регистрирана в София според източник на Telex.hu

Според унгарските журналисти Norta Global е вносител на пейджърите от Тайван, след което ги е прехвърлила на Хизбула. Съществуват обективно обусловени опасения, че компанията е част от сложна схема, при която пейджърите са преминали през няколко посредника, преди да достигнат до крайния потребител. Също като унгарската фирма, и българската е с ограничено присъствие, като е регистрирана на адрес, на който фиктивно присъстват още стотици други компании.

Тайните на Norta Global из дебрите на търговията

Норта Глобъл ЕООД е основана на 14.04.2022 г. от норвежкият гражданин Ринсън Хосе с минимален капитал, като е вписана като компания за „проектен мениджмънт“. Според Андраш Дешо, журналист от унгарското издание Telex.hu компанията е изиграла ключова роля в търговията с пейджърите, които в крайна сметка са били доставени на Хизбула. Сделката е осъществена с участието на тайванската Gold Apollo, но според експерти към момента е трудно да се проследи пълната верига на доставки. В телевизионно интервю по-рано днес тайванският собственик на Gold Apollo сподели, че в Европа компанията му се представлява от унгарската компания BAC Consulting, която е придобила права над марката и увери, че никаква част от компроментираните устройства не е произведена в неговата фабрика.

Хсу Чинг-куанг, Gold Apollo. Снимка: Reuters

С голяма вероятност унгарската и българската фирми са използвани като посредници, за да се прикрие реалният произход на тези устройства и да се избегнат санкции или разследвания. Това води до въпроса дали подобни компании съществуват само, за да служат като посредници при сделки с продукти с двойно предназначение.

Международен скандал: Как ЕС и светът реагират на атаките

Експлозиите в Ливан предизвикаха международна тревога. Европейският съюз заяви, че трябва да се проведе обстойно разследване на взривовете и да се установи дали е нарушено европейското законодателство, особено във връзка със санкциите срещу Хизбула. Към момента групировката е в списъка с терористични организации на ЕС, а предоставянето на каквито и да било средства и оборудване на групировката е строго забранено.

Питър Стано, говорител на ЕС по външната политика, заяви, че се повдигат въпроси относно ролята на посреднически фирми от държави от ЕС, и че Европейският съюз ще продължи да следи ситуацията внимателно.

Питър Стано. Снимка: AP
Новите методи в контратероризма: Технологиите като оръжие

Случаят с експлодиращите пейджъри заражда тревожна практика – технологиите, които използваме ежедневно, могат лесно да бъдат модифицирани и използвани за нападение. Във време, когато дигиталната комуникация е част от всеки аспект на живота, подобни инциденти показват колко уязвими могат да бъдат дори най-безобидни устройства, когато попаднат в ръцете на недоброжелатели.

Атаката в Ливан не само хвърля светлина върху каналите за снабдяване на терористични групировки като Хизбула, но също така повдига въпроси за нуждата от международно сътрудничество за предотвратяване на злоупотребата с подобни технологии в бъдеще.

Възходът на високотехнологичния антитероризъм и ролята на България

Мащабът на атаките в Ливан е красноречив пример за рисковете от това технологиите да бъдат ползвани като оръжие. Българската връзка в този случай разкрива сложността на глобалните търговски канали и как могат да бъдат използвани те от тайните служби на трети страни за осъществяване на специални операции. Въпреки че към този час много въпроси остават без отговор, става все по-видимо как новите форми на тероризъм и антитероризъм далеч не включват само оръжия и бомби, но и обикновени носими устройства, с потенциал да бъдат трансформирани в оръжие за масово поразяване.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *