Японски учени заключиха: Видеоигрите са еликсир за душата
Дълги години светът на видеоигрите бе демонизиран и обвиняван за всичко – влошено зрение, гръбначни изкривявания, проблеми със съня, пристрастяване, слаби оценки и социална изолация. Ново революционно проучване преобръща играта, разкривайки, че игрите всъщност са средство за подобряване на психичното здраве.
Конзола и телевизор: Перфектната комбинация
Изследване, обхванало невероятните 97 000 участници завърши с шокиращо заключение: притежанието на игрова конзола и потапянето във виртуални светове значително подобрява психичното благополучие. Откритието влиза в директен сблъсък с дългогодишните вярвания в пагубното влияние на прекомерният седеж пред екрана.
Проучването, публикувано в списание Nature е проведено от изследователи в Университета Нихон в Токио. Японските учени се възползват от уникална възможност. Дефицита на игрови конзоли в Япония в периода 2020-2022 г. кара търговците да въведат лотарийна система, създавайки златна среда за изследователите да сондират психичното състояние както на геймъри, така и на не-геймъри.
Презаредете живота си с повече забавления
Отвъд сферата на психичното здраве, притежаването на конзола е свързано и с повишено удовлетворение от живота и забележително намаляване в нивата на стрес. Изглежда джойстиците са магически пръчки, превръщащи дигиталните приключения в бустери за щастие в реалния живот.
Въпреки това, проучването разкрива важна подробност: геймърските маратони, траещи повече от три часа дневно не носят същият положителен ефект. Макар да е изкушаващо да се изгубите в епична мисия, не забравяйте да правите почивки и да се наслаждавате на радостите и задълженията си в реалността.
Наука зад джойстика
Как тези цветни пиксели и завладяващи сюжети оказват магическо въздействие върху психиката? Експертите смятат, че видеоигрите предлагат уникална комбинация от предизвикателства, награди и социално взаимодействие. Овладяването на трудно ниво, сътрудничеството със съотборници или просто гмурване в нова завладяваща история могат да допринесат с чувство за постижение, релаксация и свързаност.
Изследователите предупреждават, че проучването е проведено по време на пандемията COVID-19, което може да е повлияло на резултатите.
Мнения на експерти
Пит Етчилс, професор по психология и научна комуникация, отбеляза интересни нюанси в данните. Притежаването на Nintendo Switch изглежда резонира повече при по-младите играчи и жените, докато PlayStation 5 е предпочитано от мъжете и възрастните без деца.
Д-р Майк Кук, старши преподавател по компютърни науки в King’s College, Лондон подчерта важността на заключенията от проучването. „Видеоигрите не са само за деца“, заяви той, „те са ценен ресурс за социална свързаност и умствена стимулация във всички възрастови групи“.
Индулгенция за гейминга
Проучването на японските учени променя играта, оспорвайки стереотипите и отваряйки нови възможности за гейминг индустрията. Време е да приемем видеоигрите не само като забавление, но и като ценен инструмент за подобряване на цялостното ни благополучие. Така че, включете конзолата, изберете своя герой и нека масовата психотерапия започне сега!