Отпор срещу Google: Инфлуенсъри на бунт срещу ексклузивни клаузи
Pixel гейт – пряк път към нелоялната конкуренция
Пейзажът на технологичните ревюта е белязан от двусмислени партньорства между компании и инфлуенсъри, но изглежда, че Google е прекрачила границата с новият Pixel 9.
Ексклузивната програма на компанията – Team Pixel, която предоставя Pixel устройства на инфлуенсъри преди пазарният им пуск, наскоро наложи условия, забраняващи на участниците в програмата да показват предпочитанията си към конкурентни телефони. С отказът да се даде положителна оценка и предпочитание към устройството на Google инфлуенсърите рискуват изключването си от програмата. Ултиматума постави създателите на съдържание пред дилемата дали да продължат партньорството си с технологичният гигант или да заложат на своята репутация и професионален интегритет.
Няколко тех инфлуенсъра споделиха скрийншоти на скандалната клауза в социалните мрежи, потвърждавайки нейното съществуване. В споразумението изрично се посочва, че участниците трябва да „представят предпочитанието си към Pixel, вместо конкурентните мобилни устройства“. Освен това е включено предупреждение, че всяко действие, което може да бъде възприето като предпочитание към устройства от други производители ще доведе до прекратяване на отношенията. Впоследствие линкът към формуляра за споразумение бе деактивиран.
Инфлуенсъри под пара
Редица инфлуенсъри, участващи в програмата Team Pixel, изразиха недоволство от новата клауза. След запитване, Кайла Гайер от Google поясни, че програмата Team Pixel е различна от програмите, насочени към пресата. Основната цел на програмата е да предоставя Pixel устройства на инфлуенсъри и създателите на съдържание, а не на професионалните рецензенти. Гайер призна, че новият тон в споразумението е възприет като неподходящ, поради което е премахнат.
Порочната клауза предизвика широкообхватно объркване, като много от адресатите на програмата са счели, че ограниченията важат за всички рецензенти на продукти. Въпреки това, официалната програма за рецензенти на Google поддържа различни стандарти, лишени от подобни ограничения.
Какво е Team Pixel?
Официално това е програма, управлявана от PR агенция 1000heads, която осигурява ранен достъп до устройства на инфлуенсъри и отдадени фенове, за да генерира хайп и маркетингова подкрепа за марката. Въпреки че Google си сътрудничи с 1000heads, компанията не контролира пряко програмата. Съществуват ключови различия между Team Pixel и традиционната програма за рецензенти. Например, журналистите и инфлуенсърите в официалната рецензионна програма често получават продукти малко преди или по време на световната премиера на устройствата. Участниците в Team Pixel получават достъп до устройства малко след пускането им, преди физическата им наличност на пазара, в замяна на подходящо отразяване в социалните мрежи. Този ранен достъп до устройствата представлява значителна подкрепа за работата на по-малките създатели на съдържание.
Ответна реакция от инфлуенсърите
Известният технологичен YouTuber Маркес Браунли обяви публично, че не участва в програмата Team Pixel и не се подчинява на нейните условия. Докато Браунли не е засегнат от новите клаузи, други независими рецензенти и технологични журналисти на свободна практика разкриха информация за предишните си включвания в програмата. За много от тях наложените ограничения представляват пряка заплаха за професионалната им репутация и препитание. Адам Матлок, наред с други, взе решение да се оттегли от Team Pixel в отговор на новите неприемливи условия.
Кевин Нетър, основател на канала The Tech Ninja, също посочи клаузата като причина за напускането си на програмата. Като тех рецензент създателят на съдържание си сътрудничи с многобройни марки и не приема да бъде ограничаван до един единствен продукт. Нетър подчерта необичайния характер на изискването за ексклузивност, тъй като подобни споразумения обикновено включват заплащане, ясни правила за оповестяване и ограничен срок на действие.
Бъдещето на инфлуенсърите в маркетинга
Терминът „инфлуенсър“ обхваща разнообразен кръг от създатели. Докато мнозина спазват строги етични стандарти, други не го правят. Отсъствието на ясни насоки и ограничената информация за оповестяване затруднява потребителите да разграничат истинските рецензии от спонсорираното съдържание. Въпреки че програмата Team Pixel не е сътворила този проблем, тя служи като ориентир за порочният характер на много от циркулиращите в Интернет технологични рецензии.
Броженията сред технологичната гилдия са ясен показател за нарастващо напрежение между брандовете и инфлуенсърите. От решаващо значение за развитието на индустрията е компаниите да съумеят да установят прозрачни и етични партньорства, като зачитат интегритета на създателите на съдържание и проявяват респект към интелекта на потребителите.