ЛюбопитноНовини

Космически заложници: Астронавти в плен на дефектирал модул

Американските астронавти Сунита Уилямс и Бари „Бъч“ Уилмор се оказаха в плен на Международната космическа станция, след като достигнаха 53-тия ден от своя непланиран престой в Космоса.

Мисията им трябваше да приключи на осмият ден от излитането, но произведената от Boeing капсула Starliner дефектира още преди скачването си с МКС. Докато инженерите работят неуморно, за да разрешат проблемите с увреденото космическо возило, астронавтите остават в орбита без ясен график за връщане.

Starliner, част от програмата за търговски полети на NASA бе изправена пред сериозни предизвикателства часове след старта си. Поредица от течове и проблеми с двигателите причиниха опасения относно безопасното й завръщане на Земята. Въпреки уверенията на NASA и Boeing, че астронавтите са в безопасност и могат да се върнат в случай на извънредна ситуация, продължаващите технически проблеми възпрепятстват определянето на график за връщане.

Изображение: Boeing

Неуспехите със Starliner подкопаха доверието на Космическата агенция към Boeing, поставяйки под въпрос ангажимента на компанията към безопасното приключване на мисията. Неудачите доведоха до подхвърлени обвинения, че компанията дава приоритет на печалбата пред безопасността, което накара Boeing да поднесе извинения и обещание да въведе качествени подобрения в своите бъдещи разработки.

Въпреки несигурният полет към дома, Уилямс и Уилмор запазват своята продуктивност на борда на МКС. Двамата изпълняват разнообразни научни експерименти, проучват въздействието на Космоса върху човешкото тяло чрез ултразвукови изследвания и извършват рутинна поддръжка в станцията – ремонт на фризера за изследователски проби и подмяна на помпата за утилизация на телесните течности. В пряко видео включване двамата демонстрираха високо ниво на духа, отбелязвайки добрата си интеграция с екипажа на МКС и способността им да се адаптират към неочакваното удължаване на мисията.

Снимка: NASA

По време на неотдавнашна пресконференция мениджърът на програмата за търговски екипажи на NASA Стийв Стич разказа за напредъка в решаването на проблемите със Starliner, но отказа да се ангажира със специфична дата за връщане. Стич подчерта важността от подсигуряването на безопасно завръщане на астронавтите, заявявайки многозначително: „Нашият фокус днес е да върнем Бъч и Сунни на Starliner. Ще го направим, когато сме готови.“

В миналото астронавтите са се сблъсквали с по-големи логистични предизвикателства, като например дефицит на храна и въздух, но в наши дни МКС е добре снабдена. Станцията получава доставки на всеки 90 дни, а хранителните запаси са планирани да стигнат между девет месеца и пет години, което гарантира, че екипажът ще остане сит при всякакви обстоятелства. 

Снимка: NASA

Ситуацията с американските астронавти е демонстрация на разнообразните рискове, свързани с космическите изследвания. В телевизионно интервю бившият астронавт на NASA Скот Кели, който прекара почти година на МКС, сподели за деликатния баланс на ресурсите, но също така посочи позитивите от присъствието на допълнителни членове на екипажа, които помагат със своите умения и компетенции в съвместната работа на борда. Кели изброи присъщи за космическите мисии рискове и изрази увереност във възстановяването на надеждността на капсулата и евентуалния щастлив край на мисията.

Дефектите в Starliner повдигнаха дебат за предизивикателствата пред космическите изследвания и необходимостта от щателно тестване на надеждността и дизайна на космическите кораби. Докато NASA и Boeing работят за разрешаване на зародилите се проблеми, световната общественост наблюдава внимателно развитието на космическата одисея, надявайки се на безопасно завръщане на Уилямс и Уилмор и цялостния успех на програмата Starliner.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *