ЛюбопитноНовиниТехнологии

Холивуд подмлади Том Ханкс с 50 години за кинопремиера. Младите актьори негодуват

Холивуд откри извора на младостта. Ще заличат ли технологиите белезите на времето или ще разрушат устоите на киноиндустрията?

Спомняте ли си рошавия Том Ханкс в кинохита „Плясък“? Представете си го отново с опънато лице и пълен скалп с коса на 67 години! Това е магията (или може би проклятието) на дигиталната технология за подмладяване, която заема централна роля в новия филм с Ханкс „Тук“. Това не е завръщане към славните години на българският зет. „Тук“ е поглед към едно бъдеще, в което актьорите никога не остаряват, а това отваря един твърде сериозен дебат за перспективите пред актьорската професия.

Видео: Sony Pictures
От пикселизирани недоразумения до касови хитове

Подмладяването започва като експеримент с визуалните ефекти. Спомняте ли си блестящия, роботизиран професор X в „X-Men: Последният сблъсък“? Да, не се октрояваше с особено добра визия. Но технологията се разви бързо и подмладяването се превърна в тайно оръжие, телепортирайки Самюел Л. Джаксън в 90-те като Ник Фюри за „Капитан Марвел“. Сега магията е навсякъде – от противоречивото „подмладяване“ на Де Ниро и Пачино в „Ирландецът“ до последния „Индиана Джоунс“, в  който виждаме подозрително изгладеният Харисън Форд в тежко противоборство с нацистите.

Колаж: The Direct
Краят на младите актьори?

Подмладяването е напът да стане толкова перфектно, че напълно да измести младите актьори. Представете си AI версия на Том Ханкс, която участва във филми дълго след като актьорът грохне или отдавна не е между живите. С напредването на технологиите Холивуд все повече се превръща в бойно поле между опитни звезди и техните цифрови двойници. Но това ли наистина искаме?

Бръчки гейт: Защо подмладяването може да е проблем?

Според критиците подмладяването има потенциал да вкара индустрията в саморазрушителна спирала, от която няма излизане. Вторачването в дигитално изгладените лица на филмовите ветерани може да бъде разсейващо занимание, което да ни откъсне от историята. Спомняте ли си нелепо подмладеният Де Ниро в „Ирландецът“? Понякога добре подбран млад актьор или способни гримьори могат да бъдат по-ефективни от компютрите. Вземете например брилянтното изпълнение на Ривър Финикс като тийнейджъра Инди в „Индиана Джоунс и последния кръстоносен поход“ – много по-убедително представяне от дигитално подмладеният наскоро Харисън Форд.

Колаж: b&a
Приключение с познати лица

„Тук“, чиято премиера очакваме на 15.11 тази година отвежда зрителите на диво препускане през времето, изследвайки една и съща локация през хилядолетията. Ханкс се събира отново с режисьора Робърт Земекис, двигателя зад „Форест Гъмп“ и култувата трилогия „Завръщане в бъдещето“. Земекис не е чужд на преодоляването на времевите ограничения и тук използва умело дигитално подмладяване, за да позволи на Ханкс и Робин Райт да изобразят своите персонажи в течение на целият им съвместен живот. Но дали актьорската игра, подпомогната от това техническо чудо ще резонира добре с нагласите на публиката? Премиерата ще е истински тест за „Тук“ и бъдещето на технологиите за подмладяване в киноиндустрията.

Кадър: Sony Pictures

Бъдещето: Хибриди от старо и ново?

Може би ключът се намира някъде по средата. Подмладяването може да е фин инструмент, използван пестеливо за подобряване на играта на актьорите, а не за тяхното обезличаване. Спомнете си как в „Завръщане в бъдещето“ семейство Макфлай остаряваха перфектно с грим, вместо с напрегнати пиксели. В крайна сметка технологията за подмладяване е мощен инструмент, но като всяка магия, истинският въпрос пред нея е: ще ни остави ли удивени от илюзията на киното или ще ни накара да се чувстваме отново измамени?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *