Япония бута демографията с app за срещи. Достъп срещу документ за доход и клетва за брачни намерения
Забравете за френетичното приплъзване наляво или надясно – в Токио любовта получава правителствена подкрепа под формата на модерно приложение за срещи. Изправен на колене пред рязко намаляващата раждаемост оживеният мегаполис стартира уникално приложение за запознанства, целящо не само да събуди искри между младите, но и да бие сватбените камбани.
Със своето бързо застаряващо население Япония преживява ера на фрапиращо ниска раждаемост. Токио, биещото сърце на страната усеща особено силно последиците от негативния тренд. Демографската криза предизвиква сериозна социална тревога сред населението и повлича лавина от предупреждения за необратими последици. Експерти алармират, че тази тенденция може да осакати икономиката и сигурността на нацията.
В опит да обърне тренда Токийската Община инвестира 1.28 милиона долара в приложение за запознанства със сериозна стръв: влезете ли вътре, гответе се за брак.
Това изобщо не е японският вариант на Tinder. Забравете за внимателно подбраните селфита, филтрите и остроумните биографии. Тук ангажиментът е ключов. Приложението, разработено от частна компания се гордее със строен процес на регистрация, предназначен да отсее тези, които търсят мимолетни връзки. Помислете отвъд обикновените снимки. Тук се влиза с паспорт, свидетелство за доход, документ за официален семеен статус, наред с банални подробности като ръст, образование и професия. Информацията, която сте длъжни да споделите се превръща във вашата визитка на благонадежден жених (или булка). Но това не е всичко… Потенциалните партньори ще виждат цялата тази информация.
Кошмар за GDPR фрийковете
Мислите, че нещата няма как да станат по-крийпи? Грешите! Кандидатите за регистрация минават през задължително интервю с оператор, който оценя сериозните ви намерения преди дори да можете да разглеждате останалите профили. На тази стъпка се изисква да подпишете клетва, тържествено декларирайки вашите вечни (добре, може и дългосрочни) намерения.
Както казва служител на Община Токио пред смутеният Еиширо Накамура, журналист от японският официоз The Asashi Shimbun:
„Искаме да подкрепим хората, които наистина се интересуват от брак, но срещат трудности в намирането на надежден партньор.“
Залозите за успеха на приложението са високи
Симулации показват, че до 2070 година застаряващото японско население ще се свие със застрашителните 30%. Това според експерти ще има сериозни последици за страната на Изгряващото слънце. Правителството обаче съвсем не разчита само на приложения за запознанства: Внушителните 34 милиарда долара са заделени в бюджета за 2024 г. за инициативи, свързани със стимулиране на раждаемостта и подкрепа на родителите.
Технологичният магнат Илон Мъск не пропусна да подкрепи инициативата. Гласен говорител срещу спада на населението, Мъск изрази своята подкрепа в социалната мрежа X, като похвали японското правителство, че признава важността на проблема. Самопровъзгласилият се за демографски експерт шеф на Tesla, многократно е определял ниската раждаемост като по-голяма заплаха за развития свят от климатичните промени.
„Ако не се вземат драстични мерки“, предупреждава той, „Япония (и много други страни) просто ще изчезнат!”
Ще успее ли Токио в сватовничеството? Само времето ще покаже. Едно е сигурно – този смел експеримент в сферата на любовта вече предизвика оживени дискусии в Япония и отвъд.