Стоматолозите в шок: Никнат ни нови зъби с революционно японско лекарство
Първите в света клинични изпитания на лекарство за регенериране на зъби ще стартират през септември в Университетската болница в Киото, Япония.
След като безопасността на лекарството бъде потвърдена, то ще бъде приложено на пациенти с вродено беззъбие. Изследователите се надяват да пуснат лекарството в продажба до 2030 г.
Смята се, че вродената липса на зъби засяга около 1% от населението. Липсата на шест или повече зъба – състояние, известно като олигодонтия се счита за наследствено и засяга около 0.1% от световното население.
Първата фаза на клиничните изпитвания ще приключат до август 2025 г. Лекарството ще бъде администрирано интравенозно върху здрави индивиди, за да се проследи неговата ефективност и безопасност. В изпитанието ще участват 30 доброволци на възраст между 30 и 64 години. Участниците трябва да имат поне един липсващ зъб – необходимо условие в случай, че лекарството индуцира зъбен растеж. При опити върху обеззъбени животни четириногите са получили пълен комплект зъби, като не са наблюдавани сериозни странични ефекти.
В следващ етап терапията ще бъде приложена върху пациенти с вродена агенезия на зъби. Изследователите планират да включат в изпитанията деца на възраст между 2 и 7 години, при които липсват поне четири зъба по рождение.
Лекарството за регенериране на зъби деактивира протеин, наречен USAG-1, който предотвратява техният растеж. Екипът смята, че в бъдеще ще е възможно да предизвикат растеж на нови зъби не само при пациенти с вродени състояния, но и при хора, които са загубили зъби поради необратими пулпити или травми. Успешните изпитания биха довели до еволюция в стоматологията и повишаване качеството на живот на милиони по света.
Главният изследовател Кацу Такахаши, ръководител на отделението по дентална медицина и орална хирургия в болница Китано, коментира: „Искаме да направим нещо, за да помогнем на хората, които страдат от загуба на зъби или липса на такива. Очакванията на хората за нещо, което да замени имплантологията и протезирането са огромни.”