БизнесНовини

Robinhood къса с дистанционната работа: Владимир Тенев обяснява защо

Повечето технологични гиганти въведоха дистанционни форми на заетост по време на пандемията, но някои вече се отказват от тези политики. Една такава компания е Robinhood, пионер във финтех индустрията, съоснована от българо-американският предприемач Владимир Тенев. Robinhood позволява на потребителите да купуват и продават акции, ETF-и и опции с безкомисионна структура, генерирайки приходи чрез такси за транзакции и абонаменти за премиум членство. Компнията е работодател на хиляди служители по целия свят.

През 2022 г. Robinhood обяви дистанционната заетост за свой приоритет, като заяви намерение да запази тази политика и в пост-пандемичното бъдеще. Само година по-късно компанията промени курса, като поиска от служителите да се завърнат в офисите за най-малко четири дни от седмицата. Това решение предизвика брожения сред служителите, а главният изпълнителен директор Влад Тенев коментира ситуацията в интервю за „The Logan Bartlett Show„.

Тенев признава, че е направил грешка, като е обявил дистанционната работа за приоритетна политика. Той подчерта важността на прозрачността и откритата комуникация при промяната в политиките на компанията.

„Казах го много директно: “Искам хората ми да присъстват лично. Мисля, че е най-добре за сътрудничеството. Вършим отговорна работа, която изисква доверие и засилена комуникация”, мотивира се Тенев в интервюто.

Интервю: The Logan Bartlett Show / YouTube

Той признава, че някои служители имат притеснения, особено тези, които са се преместили на други места въз основа на политиката за дистанционна работа, както и тези, чиито екипи са географски разпръснати. Тенев иска да се справи с тези опасения, като подчерта важността на насърчаването на връзките между отделите и изграждането на чувство за корпоративна култура, което според него е невъзможно в напълно дистанционна среда.

За да се справи с въпроса за разстоянията, Robinhood въвежда система „radius“, която изисква служителите, които живеят на разумно разстояние от офис, да се завърнат. Тенев уточнява, че така или иначе повечето служители живеят в близост до съществуващи офиси поради предходните практики на наемане.

Решението на Тенев е в съзвучие с една по-широка тенденция сред технологичните компании. Много гиганти като Apple, Amazon, Meta и Google също наложиха политики за завръщане в офисите през последните месеци. Walmart наскоро изиска от затруднените с релокацията служители да се преместят в кампуси, като сложи ефективен край на дистанционните работни договорености.

Докато дългосрочното въздействие на промяната в политиката на Robinhood остава да бъде анализирана, акцентът на Тенев върху сътрудничеството и корпоративната култура хвърля яснота върху причините за промяната. Ситуацията е част от продължаващ дебат относно дистанционните форми на заетост и тяхното влияние върху производителността на служителите в корпоративна среда.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *