Любопитно

Ким Чен Ун превъртя брояча в TikTok, Южна Корея му отряза достъпа

В неочакван изблик на дигитална пропаганда музикален видеоклип от Северна Корея, възхваляващ Ким Чен Ун, стана хит в TikTok, което предизвика Южна Корея да предприеме ответни действия.

Песента, озаглавена „Добрият баща“, представя Ким Чен Ун като доброжелателен и харизматичен лидер, резонирайки с широка аудитория от презадоволени севернокорейци. Въпреки позитивния дух на видеото южнокорейският медиен регулатор побърза да блокира съдържанието, позовавайки се на нарушаване на Закона за националната сигурност, като го етикетира като инструмент на психологическата война на Севера.

Ким – TikTok сензация?

Пуснат през април, „Добрият баща“ включва енергична, танцувална музика с текст, който възхвалява Ким Чен Ун като „велик лидер“ и „добър баща“. Носталгичният стил на песента е вдъхновен от европейската шлагерна музика, което допринесе за бързо набралата й популярност сред многонационалната публика в TikTok. Някои са включили песента в своите рутинни упражнения и домакински задачи, използвайки я като фонова музика.

Видео: Joe Seon / YouTube

Привлекателността на видеото изглежда се крие в неговата полирана продукция и запеваема мелодия, които му позволяват да надхвърли пропагандните си корени и да стане хит далеч отвъд корейският полуостров. Видеото показва сцени с граждани на Северна Корея, включително войници и ученици, радостно пеещи хвалебствия за своя вожд, създавайки утопична картина за живота под управлението на севернокорейският диктатор.

Южнокорейската реакция

Въпреки своята популярност, видеото не беше прието добре от южнокорейските власти. Комисията по медийни стандарти обяви, че видеото нарушава Закона за националната сигурност, който забранява съдържание насърчаващо севернокорейския режим. Законът има за цел да защити гражданите на Южна Корея от севернокорейско влияние и може да доведе до тежки наказания, включително лишаване от свобода до седем години за дръзналите да го престъпят.

„Видеото е с типично пропагандно съдържание, свързано с психологическата война на Севера срещу Южна Корея“, заяви регулаторът, подчертавайки че целта на песента е да идеализира и величае Ким Чен Ун. Регулаторът планира да блокира всички 29 версии на видеото в Южна Корея – действие, предизвикано от опасенията на Националната разузнавателна служба.

Колаж: Jacob Laukaitis
Исторически контекст и по-широки последици

Нахлуването в TikTok с милозливи и жизнерадостни клипове e част от по-широк арсенал от усилия на Северна Корея да използва цифровите медии за оформяне на общественото мнение. В миналото южнокорейските регулатори са блокирали редица севернокорейски YouTube канали и сайтове, които представят режима в положителна светлина. Целта на тези забрани е да се предотврати разпространението на пропаганда, която потенциално би могла да дестабилизира южнокорейското общество и да подкопае неговите демократични устои. Отношенията между Северна и Южна Корея остават напрегнати, тъй като двете страни са в състояние на замразена война след конфликта на Корейският полуостров от 1950-1953 г. който дефакто не приключи с мирен договор. В този контекст всяко медийно съдържание от Севера се наблюдава внимателно за неговото въздействие върху сигурността на Юга.

Обществени реакции

Забраната предизвика любопитство сред южнокорейците, много от които потърсиха пропагандният материал, за да разберат за какво е цялата суматоха. Някои коментатори твърдят, че властите трябва да позволят видеото да остане достъпно, характеризирайки го като безобидна шега вместо сериозна заплаха. Подобни възгледи отразяват продължаващия дебат в Южна Корея относно баланса между националната сигурност и свободата на словото. Докато Законът за националната сигурност е предназначен да защитава интересите на нацията, критиците твърдят, че неговото прилагане може да е прекалено строго, задушавайки свободата на изразяване и всякакви форми на дискусия.

Присъствието на „Добрият баща“ в TikTok демонстрира силата на цифровите платформи да разпространяват спорно съдържание през границите, въпреки наличието на строги разпоредби в редица страни. Отговорът на Южна Корея резонира с продължаващите опасения за националната сигурност и въпросите за свободата на словото в дигиталната ера. С напредването на технологиите въпросите около свободното разпространение на информация и вредата от дезинформацията и пропагандата ще останат постоянна тема за дебат в демократичните общества.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *