НовиниТехнологии

От София до Лондон за 19 минути. Обещават свръхбързи полети до 2029 г.

Амбициозен самолет в процес на разработка може да революционизира въздушния транспорт, като предложи свръхзвукови услуги с невъобразима досега скорост. 

Наречен Halcyon, този футуристичен летателен апарат се очаква да вози пасажери с невероятните 6437 км. в час, което го прави най-бързия пътнически самолет, конструиран някога. Планирани са тестови полети до края на това десетилетие, обещавайки безпрецедентно ниво на ефективност и удобство за пътниците.

Способен да лети със скорост пет пъти по-голяма от тази на звука, Halcyon ще надмине постижението на легендарния Конкорд, чиято максимална скорост бе 2179 км. в час. Новият хиперзвуков самолет ще покрива разстояния до 6400 км. с едно зареждане, позволявайки директни презокеански полети. Въпреки това, за по-далечни дестинации като Лос Анджелис и Токио ще се изисква кратко спиране за презареждане.

Видео: Hermeus / YouTube

Дизайнът на Halcyon съчетава две традиционни авио технологии, ползвани както в гражданската, така и във военната индустрия: турбореактивен и ракетен двигател. За полети под Mach 3 (3700 км. в час), въздухът се компресира и смесва с гориво, преди да бъде запален в турбореактивен двигател, генериращ тяга, която тласка самолета напред. При достигане на скорости над Mach 5 и по-високи, се задейства ракетният двигател, който няма нужда от компресия на въздух за достигане на такива високи скорости.

ДестинацияРазстояние (км)Време за полет
Атина5264 минути
Рим8948 минути
Барселона174816 минути
Лондон201419 минути
Дубай349433 минути
Ню Йорк75841 час и 11 минути
Пукет81951 час и 16 минути
Токио91771 час и 25 минути
Сидни154352 часа и 24 минути
Време за полет от София до избрани дестинации. Източник: TechBulgaria.com

Производителя Hermeus планира да използва турбореактивния компонент на двигателя по време на излитане и кацане, както и по време на суборбитални полети. Автоматичното превключване към режим на ракетен двигател при достигане на хиперзвукова скорост е ключова характеристика на двигателната система.

Ей Джей Пиплика, главен изпълнителен директор на Hermeus, пояснява:

„Турбореактивният двигател и ракетните двигатели сами по себе си са зрели технологии, които използваме от 50 години. Предизвикателството е да ги комбинирате в един самолет.“

Първоначално Hermeus ще интегрира революционната задвижваща система в експерименталния самолет Quarterhorse, който се очаква да извърши първия си полет до края на 2024 г. Разработването на прототипа се извършва съвместно с американските военновъздушни сили чрез партньорство, оценено на 60 милиона долара. Основната цел на инженерите зад Quarterhorse е да тестват сигурността при свръхзвукови скорости, което е от решаващо значение за бъдещите хиперзвукови самолети като Halcyon.

На следващ етап компанията ще създаде подобрена версия на Quarterhorse, наречена Darkhorse, способна да поддържа постоянна хиперзвукова скорост и да превозва товари. Едва тогава компанията ще бъде готова да построи 20-местния хиперзвуков пътнически самолет Halcyon.

Darkhorse. Снимка: Hermeus

Скайлър Шъфорд, главен оперативен директор на Hermeus, споделя: „Quarterhorse е спринтьор, с най-малкият възможен авио корпус, предназначен да тества възможностите на нашия двигател при всички режими и скорости. Darkhorse ще е устойчив при дълги хиперзвукови полети и ще може да пренася карго товари.”

Тестовете на Quarterhorse и Darkhorse са ценно изпитание за работата на двигателите и цялостната производителност на самолетите в екстремни условия. След като критичните етапи бъдат преминати, Hermeus ще е готова да въведе своята революционна хиперзвукова транспортна услуга в действие, драстично намаляйки времето за пътуване и свързвайки ни по невъобразими на този етап начини.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *