БизнесЛюбопитно

Безработен отказа да изпълни 90-минутна задача на ангария. Нападнаха работодателя в Мрежата

Работодател разпали ожесточен дебат в социалната мрежа X, след като остана шокиран от поведението на кандидат за работа от поколението Z, който отказал да реши 90 минутен тест, тъй като му изглеждал като “прекалено много работа”. 

Тези сред нас, които са търсили работа напоследък, вероятно са забелязали, че намирането на работа вече не е толкова просто, колкото подаването на CV, последвано от едно или две интервюта на живо.

Днес от кандидатите за работа често се очаква да доказват, че са идеални за позицията, чрез на пръв поглед безкрайни кръгове от интервюта, тестване на способности, ораторски и презентационни умения.

Всяко интервю се равнява на часове подготовка и усилен труд без никаква гаранция за наемане. За безработните, които се явяват на интервюта в множество компании, процесът на кандидатстване е започнал да прилича като работа на пълен работен ден.

Но, както един кандидат от поколението Z неотдавна е научил по трудния начин, отказът от изпълнение на подобни задачи може да ви коства работата.

Мениджър в компания, обявила свободна позиция за финансов анализатор призна в платформата X, че е бил напълно обезсърчен от потенциален служител, след като кандидатът е отказал да направи тест по финансово моделиране.

Публикацията в X гласи:

Мениджър: “Наистина ми хареса разговора до момента. Моля, вижте прикачения тест за финансово моделиране”.

Кандидат от поколението Z: “Tова изглежда като много работа. Без да знам на какъв етап от процеса съм, не се чувствам комфортно да прекарам 90 минути в Excel”.

Мениджър: “…Добре… Мога да ви кажа на какъв етап сте сега…”

Оригиналният пост в X

В последващ туит потресеният работодател споделя:

“Ако един анализатор не може да реши подобна задача за 90 минути, той не е подходящият човек за позицията на инвестиционен анализатор”.

Работодателят, който отказва да сподели името на компанията си добавя, че подобни тестове са често срещани в неговия бранш, тъй като се използват за определяне на нивото на уменията на потенциалните служители.

По време на първоначалното телефонно обаждане стъпките в процеса на наемане са били коректно изложени, разказва той, а на кандидатите е било посочено, че въпросният тест „не би трябвало да отнеме повече от час“.

„Ако искате да бъдете наети като инвестиционен анализатор, поне в моя фонд, трябва да демонстрирате способността си да анализирате дадена инвестиция“, посочва той, като уточнява, че задачата не е върху реален проект, а примерна ситуация.

“Обичайна практика в инвестиционния бизнес е да се провеждат тестове за моделиране“, завършва работодателят, базиран в Бостън. „В противен случай, как се очаква един работодател да разбере дали имате необходимите умения да изпълнявате задълженията си коректно на подобна отговорна позиция?”

Кандидатурата на безработният анализатор разбуни духовете

Може би не е изненада, че довода на младият кандидат за работа не се приема добре от мнозинството. Други потребители в социалните мрежи обаче го подкрепят:

„Ако не можете да платите на човека за работата му, не сте подходящият работодател“, укорява работодателят един потребител.

„Кандидатът е прав“, добавя друг. „Освен ако не сте предложили компенсация за тези 90 минути. Той няма представа колко кандидати остават в процеса. Вероятно има интервюта и с други компании. Усилието спрямо наградата определено не е налице.

Очакванията на Gen Z разтърсват света на бизнеса

Привичките на търсещите работа от поколението Z често биват критикувани от анонимни рекрутъри в социалните медии за това, че „винаги закъсняват“ и че имат дълъг списък с изисквания, въпреки липсата на опит.

Междувременно, младите работници, които са преминали успешно процеса на подбор, не престават да изненадват работодателите си с необичайни искания, като например да пропуснат задължителна среща, защото са се улисали в това да оформят бедра във фитнеса или с това да поискат неплануван отпуск, за да не изпуснат изгоден полет на нискотарифна компания до другия край на Европа. 

Въпреки това, работодатели и HR мениджъри може би няма още дълго да се оплакват от младите си работници

Тъй като поколението Z (родените между 1995 и 2010 г.) става все по-представено на трудовият пазар – те ще надминат поколението на бейби бумърите (родените между 1946 и 1965 г.) като работна сила още тази година. Очаква се най-младото поколение работници да промени коренно традиционните бизнес практики, защото мениджърите по наемане от междинните две поколения – X и милениалите отчаяно искат да привлекат младите хора и са готови да преоценят своите очаквания от тях.

Както главният икономист на Glassdoor Арън Терезас заяви наскоро: „С по-малко представители на бумър поколението и повече представители на поколението Z на работните места, компаниите са принудени да коригират предлаганите от тях екстри и своите стратегии за ангажираност на служителите.“

Един коментар за “Безработен отказа да изпълни 90-минутна задача на ангария. Нападнаха работодателя в Мрежата

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *