Набедиха автопилота на Tesla за причинител на 13 катастрофи с фатален край
Американските федерални власти съобщиха, че „критичен пропуск в безопасността“ на системата Autopilot на Tesla е допринесъл за поне 467 катастрофи, 13 от които със смъртен изход. Обезпокояващите констатации са включени в доклад на Националната администрация за безопасност на движението по пътищата (NHTSA), анализирала 956 катастрофи, при които се предполага, че е бил използван автопилотът на Tesla. Според документа на NHTSA, дизайнът на системата за автономно шофиране е довел до „недопустимо неправилно използване и тежки инциденти, които са могли да бъдат избегнати“. Системата „не е осигурила достатъчно внимание от страна на водача и е поощрила злоупотреби с технологията“.
В своят доклад служители на NHTSA посочват „слабости в системата за ангажираност на водача“ и автопилот, който остава включен, дори когато водачът не обръща достатъчно внимание на пътя. Системата за ангажираност на водача включва различни сигнали, като звукови предупреждения, които напомнят на шофьорите да бъдат внимателни и да държат ръцете си на волана, както и камери в кабината, които трябва да засичат моментите, в които водачът не наблюдава пътя. В прес съобщение Агенцията заявява още, че започва ново разследване относно ефективността на актуализацията на софтуера, която Tesla пусна по-рано като част от пакет мерки, предприети през изминалият декември. Въпросната актуализация е трябвало да отстрани дефекти в Autopilot, които NHTSA е идентифицирала в свое предходно разследване.
Доброволното изтегляне на актуализацията OTA (over-the-air) на софтуера обхвана близо 2 милиона автомобила на Tesla в САЩ и трябваше да подобри системите за надзор над водачите, използващи Аutopilot. NHTSA изразява опасение, че актуализацията на софтуера вероятно е съдържала недостатъци, тъй като все повече катастрофи, свързани с използването на Autopilot биват всекидневно докладвани от полицейските власти. Като скорошен пример, според информация в американски медии, шофьор на Tesla в окръг Snohomish, Вашингтон, е ударил и убил мотоциклетист на 19 април. Шофьорът е съобщил на полицията, че е използвал Autopilot по време на катастрофата.
Констатациите на NHTSA са най-новите в поредица от доклади на регулатори и наблюдатели, които поставят под въпрос безопасността на технологията за автономно пилотиране на Tesla, която компанията лансира като ключово предимство пред автомобилите на конкуренцията. На своя уебсайт Tesla посочва, че Autopilot е проектиран да намали „натоварването“ на водача чрез усъвършенстван круиз контрол и технология за автоматично управление.
Към днешна дата Tesla не е отговорила на отправените от NHTSA обвинения. След публикуването на доклада сенаторите Едуард Дж. Марки (демократ от Масачусетс) и Ричард Блументал (демократ от Кънектикът) публикуваха изявление, призоваващо федералните регулатори да изискат от Tesla да ограничи функцията Autopilot „само до типа пътища, за които е проектирана„. В ръководство за употреба Tesla предупреждава шофьорите да не използват функцията Autosteer на Autopilot „в райони, където може да има велосипедисти или пешеходци“, заедно с множество други предупреждения.
„Призоваваме агенцията да предприеме всички необходими действия, за да предотврати тези превозни средства да застрашават човешки животи“, алармираха сенаторите.
По-рано този месец Tesla уреди съдебно дело, заведено от семейството на Уолтър Хуанг, инженер от Apple и баща на две деца, който загина при катастрофа, когато неговият Tesla Model X с включени функции на Autopilot се удари в пътна бариера. Tesla се опита да запази условията на споразумението в тайна от обществеността.
В светлината на тези събития Tesla и главният изпълнителен директор Илон Мъск посочиха през изминалата седмица, че залагат бъдещето на компанията в успеха на автономното шофиране.
„Ако някой не вярва, че Tesla ще се пребори да направи автономното шофиране факт мисля, че не е годен да бъде инвеститор в компанията“, каза Мъск по време на конференция във вторник, като добави: „Ще го направим.“
С години Мъск увещава клиенти и акционери, че компанията му ще превърне съществуващите си автомобили в самоуправляващи се превозни средства с актуализация на софтуера. Въпреки това към днешна дата Tesla предлага само системи за подпомагане на водача и не е произвела изцяло самоуправляващ се автомобил.
Мъск оцени високо безопасността на системите за подпомагане на водача, въпреки че компанията му не позволява на независими оценители да прегледат в детайли техническата документация на въпросната система. Властите и широката публика започнаха да гледат скептично на подобни изявления, като това от 2021 г. когато Илон Мъск изрази вярването си, че „Tesla с активиран Autopilot има 10 пъти по-малък шанс да предизвика инцидент, в сравнение с конвенционален автомобил“.
Филип Купман, изследовател на безопасността на автомобилите и доцент по компютърно инженерство в университета Carnegie Mellon, заяви че вижда единствено маркетинг в твърденията на Tesla. В коментар по доклада на NHTSA, Купман заяви, че се надява Tesla да се отнесе по-сериозно към заключенията на агенцията, като добави:
„Хората умират поради предоверяване в способностите на Tesla Autopilot. Прости стъпки от страна на производителя могат да подобрят безопасността”.
Pingback: Погнаха Tesla заради нови инциденти: има ли бъдеще автономното шофиране? - TechBulgaria