AIЛюбопитноПолезно

Хитра учителка лови ученици, ползващи AI за своите есета

С появата на генеративни AI инструменти като ChatGPT и Gemini все повече ученици се изкушават от възможността да използват AI чатботове, за да представят създадени по нечестен начин есета и решения на сложни задачи. Една учителка по литература от Торонто обаче е измислила подъл метод, с който ефективно лови малките хитреци. В забавно TikTok видео Дейна Петронис демонстрира своя „Троянски кон“ – трик, който включва закодиране на фраза или дума в заданието за есе, които само AI може да открие. Този метод позволява на учителите да намират конкретни доказателства за използването на AI и да идентифицират попадналите в капана ученици.

Методът „Троянски кон“

В свое TikTok видео госпожица Петронис припомня произхода на израза „Троянски кон“, зает от гръцката митология и разкриващ използването на хитър план за завземането на Троя. По същия начин нейният метод има за цел да победи плагиатството, чрез включване на скрита инструкция в заданието за есе, която подава на нищо неподозиращите юноши.

За да приложи този трик, Петронис предлага на учителите да разделят своите инструкции в два параграфа и да добавят изискване за използване на кодови думи като „Франкенщайн“ и „банан“ в заданието. Тя съветва колегите си да направят тези идентификатори възможно най-незабележими, като ги форматират в бяло и намалят шрифта до възможният минимум, така че да лишат децата от възможността да ги идентифицират лесно. Когато есетата бъдат предадени, учителите могат просто да потърсят паразитните думи, за да определят дали съдържанието е генерирано от AI. Ако думите присъстват в текста, то е много вероятно есето да е било създадено с помощта на Изкуствен интелект.

Петронис демонстрира ефективността на метода, като създава примерно задание за есе, съдържащо скритите фрази. Когато подаде същото задание на ChatGPT, AI връща есе за шестица, включващо фразите „Франкенщайн“ и „банан“ в текста, предоставяйки категорично доказателство, че есето е генерирано от AI.

TechBulgaria.com тества заданието за есе, предложено във видеото с чатбота на Google – Gemini. Оригиналният въпрос, без вложени в него паразитни думи генерира логически и граматически издържано есе от 538 думи за живота и творчеството на Лангстън Хюз. Gemini включва две точни препратки към съществуващи книги по темата. С добавянето на „троянския кон“, ИИ върна много подобно по съдържание есе този път включвайки думата Франкенщайн: „Както чудовището на Франкенщайн жадува за приемане и принадлежност, героите на Хюз копнеят за разбиране и съпричастност.“

Предизвикателства и ограничения

Въпреки че методът „Троянски кон“ е ефективен при откриването на неправомерно използване на AI, важно е да отбележим, че той разчита на предположението, че ученикът няма да прочете внимателно заданието, преди да го подаде за изпълнение към избраният чатбот. Ако младежът все пак успее да установи скритите фрази, той потенциално би могъл да се усъмни и да ги премахне, преди да предаде своята работа.

Отзиви и въздействие

Видеото на г-ца Дейна Петронис спечели популярност в TikTok, като събра над милион гледания и предизвика дискусии сред преподавателите относно най-добрите практики за откриване на измами с AI. Някои коментатори изразяват ентусиазма си от трика, като един потребител пише: „Това е абсолютно гениално, но аз мога да видя как някои учители биха могли да го приемат твърде сериозно и да обвинят всеки, който използва фразите, без да вземат предвид други възможни обяснения за тяхната употреба.“ Други потребители на платформата коментират, че този метод може да бъде полезен инструмент за предотвратяване на неправомерна употреба на AI, особено ако се комбинира с други стратегии за откриване на AI генерирано съдържание.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *