Как Израел неутрализира Иранската заплаха
Докато западните страни се затрудняват да подсигурят на Украйна жизненоважни системи Patriot, в събота през нощта верният съюзник на Руската Федерация – Ислямска Република Иран изстреля над 300 дрона и крилати ракети по Израел, в отговор на атаката по-рано този месец срещу иранското посолство в Сирия. Докато шахедите прелитаха над Близкия изток на път към своите цели, Израел активира редица отбранителни системи, за да възпрепятства тяхното движение. Най-важната от тях беше Железният купол.
Железният купол, функциониращ повече от десетилетие, се състои от над 10 батареи за противоракетна отбрана, стратегически разположени из цялата страна. Когато радарите засекат приближаващи се обекти, информацията се изпраща обратно към командно-контролен център, който проследява заплахата, за да оцени дали е фалшива тревога и къде би могла да удари. В последствие системата изстрелва противоракети по вражеските обекти, когато изглежда най-вероятно да засегнат населен район.
„Целият този комплекс е проектиран за защита срещу ниско прелитащи, бързо движещи се ракети“, споделя Иън Бойд, директор на Центъра за инициативи за национална сигурност в Университета на Колорадо. „Това го прави изключително добре подготвен за справяне с дронове. Дроновете летят по-бавно от ракетите“, добавя Бойд, „Така че в много отношения дроновете са по-лесни мишени за острел.“
Нещата могат да станат по-сложни, когато дроновете летят толкова ниско, че радарите не могат да ги засекат. Най-голямото предизвикателство пред Железния купол обаче е количеството летящи обекти, с които следва да се справи. Израел разполага със стотици противоракети, но все пак е възможно Железният купол да бъде претоварен, както се случи на 7-ми октомври, когато Хамас атакува Израел с дъжд от хиляди ракети.
Израелските власти съобщиха, че Иран е изстрелял общо над 300 дронове и ракети по Израел. Железният купол и други системи успешно са неутрализирали 99% от тях, въпреки че според съобщенията 10-годишно дете е било ранено от шрапнел от противоракета. Безпилотните летателни апарати вероятно са ирански дронове Shahed-136, с които режима в Русия всекидневно тероризира населението на Украйна. Тези дронове-камикадзе имат вградена бойна глава и са предназначени да се разбиват в цели. Шахедите са сравнително евтини за производство, поради което четири пъти по-бедната от България (по БВП на глава от населението) Ислямска република успява да пласира такова голямо количество.
„Шахедите изобщо не са трудни за сваляне. Иранските дронове не са невидими, не летят много бързо и нямат способност да маневрират“, казва Дейвид Охманек, старши анализатор по отбраната в неправителствената корпорация RAND. „В някакъв смисъл те са лесни въздушни мишени.“
Бавната им скорост и предвидима траектория означават, че безпилотните летателни средства следва да пътуват няколко часа, преди да достигнат планираната дестинация, оставяйки достатъчно възможности за тяхното прехващане и ефективно унищожаване.
“Тъй като същестуваха индикации и предупреждения за осъществяването на атаката, се очакваше всички компоненти от отбраната на Израел да се задействат“, казва Том Карако, директор на Проекта за противоракетна отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания, политически мозъчен тръст.
Глобална подкрепа и потенциална ескалация
Част от защитата на Израел поеха западните съюзници. CNN съобщава, че съюзнически сили в региона са прехванали над 70 дрона и поне три балистични ракети. Великобритания също така заяви, че е осигурила подкрепа за американски самолети, отклонени от съществуващите им мисии, и че британски военни части са прехванали неназован брой ирански безпилотни летателни апарати.
Това обаче не означава, че тези дронове трябва да се подценяват. „Те разполагат с мощни взривни бойни глави с тегло до 400 килограма. Ако някой успее да удари сграда, тя ще рухне“, добавя Охманек. „Друга опасност е, че летят ниско. Ако разчитате само на наземна радиолокационна система, те няма да се появят над хоризонта, докато не са в прекалена близост до целта, така че времето за реакция е ограничено.“
По-далекобойните отбранителни системи на Израел също са влезли в употреба. Противоракетните системи Arrow 3 на страната могат да прехващат цели извън атмосферата – тоест в космоса – докато системите Arrow 2 имат по-малък обхват, но все пак се считат за изключително ефективни. Израелският военен говорител Даниел Хагари отдаде заслуги на системата Arrow за свалянето на повечето балистични ракети на Иран. Съществува и системата „Прашката на Давид“, която има много по-малък обхват от Arrow, но би трябвало да бъде ефективна срещу атаки с дронове.
Хагари също така заяви, че страната му има способността да заглушава GPS сигнал като допълнително усилие за нарушаване на работата на приближаващите се безпилотни летателни апарати.
Въпросът сега е дали напрежението ще ескалира оттук нататък и доколко достатъчни са ресурсите на противовъздушната отбрана на Израел след атаките от 7-ми октомври и 13-ти април. „Мисля, че това вероятно е част от стратегията на Иран, който е разчитал че в последните шест месеца Израел е изчерпала броя на наличните ракети-прехващачи от системите на Железния купол“, казва Бойд. „Те сами видяха ефективността на атаката на Хамас. Мисля, че се опитват да използват същия подход.“
В неделя сутринта Хагари заяви, че Израел е прехванала по-голямата част от десетките ракети земя-земя, изстреляни от Иран, заедно с над 10 крилати ракети и десетки безпилотни летателни апарата, всички неутрализирани извън територията на Израел. Иран заяви, че атаката е приключила и че счита въпроса за решен, но предупреди за ответни действия в случай на отговор от страна на Израел.
„Ако израелският режим отново извърши някаква военна агресия, отговорът на Иран със сигурност ще бъде по-силен и по-решителен“, заяви иранският посланик Амир-Саид Иравани в писмо до Организацията на обединените нации.
„Това, което най-много ме притеснява е това, което все още не сме видели.“ добави в заключение през CNN Том Карако.