ЛюбопитноНовиниТехнологии

Окото на Вселената: 3200-мегапикселова камера готова да разкрие тайните на Космоса

В сърцето на Чили, в Обсерваторията Вера C. Рубин ще се настани чудо на съвременната технология: „Гигантското око на Вселената“, 3200-мегапикселова камера, наречена LSST. След години на щателна изработка, този колосален инструмент вече е завършен и готов да разкрие мистериите на Космоса.

Камерата за изследване на наследството на времето и пространството (LSST) тежи внушителните три тона и може да се похвали със забележителните 3200 мегапиксела. Това я прави най-голямата цифрова камера, създавана някога, и ще служи като портал към скритите чудеса на нашата вселена.

Но LSST не е просто камера; това е панорамен прозорец към времето и пространството. През следващите десет години той ще картографира нощното небе с безпрецедентна прецизност, откривайки милиарди звезди и галактики, които човечеството никога не е виждало досега.

Снимка: LSST

За да ви дадем представа за мощта на LSST, изображенията, които ще произвежда, са толкова големи, че ще изискват 378 4K телевизора, подредени един до друг, за да се показват без загуба на перспектива. Способността му да улавя детайли е умопомрачителна – възможността да различи топка за голф от разстояние 25 километра е само малка част от неговите възможности.

В основата на LSST са две специално проектирани лещи. По-голямата има диаметър от 1.5 метра, докато по-малката капсулира фокусната равнина на камерата във вакуумна среда, където 201 CCD сензора работят заедно, за да създават спиращи дъха изображения.

Когато бъде инсталиран в Обсерваторията Вера C. Рубин, LSST ще започне работа по амбициозен проект за картографиране на цялата видима вселена. Очаква се през следващото десетилетие да разкрие нова информация за тъмната материя и еволюцията на галактиките.

Видео: SLAC

„LSST е машина на времето“, казва професор Желко Ивезич, директор на строителството на обсерватория „Рубин“. „Тя ни позволява да погледнем назад във времето, за да видим как е изглеждала Вселената преди милиарди години.“

Приветствайки новото начало на космическите приключения, LSST обещава да ни отведе дълбоко в космоса и да ни помогне да разгадаем мистериите на Космоса.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *