Xiaomi: Искате нашият електромобил? Ще почакате.
Xiaomi предупреди своите клиенти, че може да се наложи да чакат до 7 месеца, за да получат бройка от първия електромобил на компанията. Обявлението идва дни след като акциите на гиганта скочиха с 16% в първите часове след старта на продажбите.
Компанията е заложила много в новия си бизнес. Официално похарчените средства за пуска на SU7 са десет пъти повече, отколкото други производители обичайно влагат в своите нови модели. Залогът се очертава печеливш – Китайският технологичен гигант събра 140 000 поръчки само в първите 48 часа от старта на продажбите. Акциите на компанията скочиха с цели 16% при отварянето на борсата в Хонг Конг само ден след пуска на електромобила.
Изглежда, че Xiaomi, като новобранец на пазара на автомобили, може да се затрудни да посрещне огромния обем от поръчки. Компанията предупреждава потенциалните купувачи, че може да се наложи да чакат от 4 до 7 месеца, преди да получат ключовете на своите автомобили. Производственият капацитет на компанията за тази година е оценен на 60 000 бройки, двойно по-малко за да посрещне търсенето.
SU7 се предлага в три варианта, като базовият модел е на цена от 215 900 юана (29 842 долара). По-високият клас Pro и най-високият клас Max струват съответно 245 900 юана (33 989 долара) и 299 900 юана (41 453 долара).
В четвъртък основателят на Xiaomi Лей Джун заяви, че SU7 превъзхожда Tesla Model 3 в 90% от параметрите. Уебсайтът на компанията посочва, че автомобилът им ще има пробег до 700 километра, в сравнение с 606 километра на Model 3. SU7 е и по-евтин от базовия Model 3, който се продава в Китай за 245 900 юана (33 989 долара).
Xiaomi е четвъртият по големина производител на смартфони в света, но компанията притежава завидно портфолио от потребителска електроника и домакински уреди като прахосмукачки, микровълнови печки и еърфраери. Лей определи автомобилният проект на Xiaomi като своето „последно голямо бизнес начинание“ още през 2021 г.
В публикация в Weibo в понеделник Лей заяви, че SU7 е резултат на тригодишен упорит труд. Лей също така призна, че Xiaomi продава новия си автомобил на загуба и добави, че компанията има достатъчно парични резерви, за да се справи с ожесточената конкуренция в китайския автомобилен бранш през следващите пет години. Автопроизводителите в Китай се включват в нова серия от ценови войни, за да преодолеят признаците на забавяне в темповете на растеж на най-големия пазар на електромобили в света. Според заявеното от ръководството на Xiaomi, компанията е готова да надделее и в тази надпревара.