Господство в небето: Украйна напът да оглави листата с топ производители на дронове
Представете си да воювате през деня и да планирате бизнеса си с дронове през нощта. Това е реалността за много украинци, които превърнаха военния си опит в процъфтяващ бизнес с дронове.
От бойното поле до hi-tech бизнес
Иван Каунов, военен и главен изпълнителен директор е отличен пример. Той управлява дронове за украинската армия и използва тези знания, за да създава по-добри такива в своята компания, Buntar Aerospace.
„Получаваме информация в реално време за това кое работи и кое се разпада на парчета. Това е наистина интензивен курс по проектиране на дронове“
Войната превърна Украйна в изпитателна площадка на дронове. Летящите украински машини поголовно унищожават танковете на нашественика, потапят бойни кораби и дори разчистват минни полета – всичко това с безпилотни летателни апарати, които не поставят в риск живота на своите оператори. Нищо чудно, че в страната има истински бум на компании, производители на дронове.
От зависимост към доминация
Преди войната Украйна изцяло зависеше от внос на чуждестранни дронове. Сега украинците ги произвеждат сами със забележителни темпове. Правителството има за цел да бъдат произведени два милиона само през тази година. Собствените технологии са по-евтини, по-бързи за създаване и с гарантирана реализация.
Към момента 200 са украинските производители на дронове, спрямо едва 7 преди година. Стартъпи като Celebra, основана от ветерани, които са се сражавали в Мариупол, създават всичко – от разузнавателни дронове до летящи машини-камикадзета.
Готовите дронове са с двойна употреба. Те могат да доставят пакети, да се борят с пожари и дори да помагат на фермерите да пръскат култури. Възможностите пред тази процъфтяваща индустрия изглеждат безкрайни. Представете си малък дрон, който засажда семена на полето или доставя лекарства до отдалечено село…
Препятствия с финансирането
Не всичко е безоблачно. Частните инвеститори се притесняват да финансират военни технологии, докато големите компании гледат отстрани. Но украинското правителство се намесва и влага милиони в разработка на местните дронове.
Съюзниците оказват технологична подкрепа
Експертизата на Украйна в произовдството на военни дронове е истинско богатство за страните от НАТО. Подкрепяйки украинските производители на дронове, те не само помагат на Украйна в защита на украинската територия, но и инвестират в собствената си сигурност.
Бъдещето на полетите
Вероломната война на Москва срещу народа на Украйна стимулира иновациите в страната с невероятни темпове. Украинските дронове стават все по-сложни, по-евтини и по-гъвкави. Само небето е лимит пред възможностите на тези машини, като за броени месеци Украйна се нареди сред световните лидери в тази високотехнологична индустрия.
С поглед към по-светлото бъдеще
Въпреки че войната е катализатор за украинската военна индустрия, надеждата е, че един ден тези технологии ще се използват единствено за мирни цели. Представете си свят, в който същите тези машини помагат за възстановяването на разрушени от войната градове, картографират отдалечени райони за целите на опазването на околната среда или доставят куриерски пратки и жизненоважни доставки в зони на бедствия. Изобретателността, предизвикана от войната може да проправи пътя към бъдеще, в което дроновете ще се превърнат в незаменим инструмент за прогрес, вместо средство за разрушения. Този дух на иновации, подхранван от моментните трудности, може да се превъне в най-голямото оръжие на Украйна и нейните съюзници в борбата за по-светло европейско бъдеще.