AIБизнес

Зелени кандидат-програмисти мамят софтуерни компании с ChatGPT

Охладняващият пазар на труда в софтуерната индустрия, съчетан с експанзията на генеративният ИИ води до използването на инструменти като ChatGPT за преминаване през ранните етапи на интервютата за работа.

На фона на продължаващата трансформация в сектора, засегнати от масови съкращения технологични работници използват всякакви непозволени средства, за да изпъкнат пред конкуренцията. Една удобна възможност са препитванията за кодинг умения – етап от интервюто за работа, когато интервюиращият поставя на кандидатите технически задачи. Такива препитвания обикновено се провеждат от ръководителите на екипи, а задачите често биват извлечени от платформи за подготовка като LeetCode. Така кандидатите за работа могат лесно да чийтват с инструменти като ChatGPT, за да се сдобият с едно мигновено, но в крайна сметка нечестно представено решение, според скорошен експеримент, проведен от interviewing.io – популярна платформа за симулационни интервюта и подбор на кадри в тех индустрията.

Използването на ChatGPT с надежда за успешно преминаване през типичният кодинг кръг на технологичното интервю изглежда не само лесно, но и трудно за установяване начинание. Както показва проведен през изминалия месец експеримент, базиран върху 37 технологични интервюта,  interviewing.io установява, че нито един интервюиращ не е успял да разбере дали кандидатите са ползвали AI в решението на поставените задачи.

Алайн Лернер, основателка на interviewing.io, която преди години е работила като технологичен рекрутър, а по-рано – като инженер, заявява пред Business Insider, че хората провеждащи технологични интервюта днес очакват от кандидатите за работа да предоставят „перфектни решения“. Това води до бълването на отговори, предоставени от инструменти като ChatGPT, който е обучен върху информация, извлечена от Интернет, включително огромно количество задачи за програмиране и техните решения от платформи като LeetCode.

Макар и никой по време на експеримента да не е бил хванат или дори заподозрян в използването на ChatGPT, interviewing.io установява още, че ChatGPT е много по-малко вероятно да върне правилни отговори на предложените в интервютата за работа задачи, колкото по-уникално написани са те.

Снимка: Дражан Зигич

Когато условията на задачите са взети дословно от LeetCode, кандидатите за работа, използващи ChatGPT са дали правилни решения в 73% от случаите, установява interviewing.io. В случай, че  LeetCode задачите бъдат леко модифицирани, отговорите все още са правилни в 67% от случаите. Когато обаче проблемът бива силно персонализиран, ChatGPT връща коректен код само в 25% от случаите. Това е много по-слаб резултат от този на кандидат-програмистите, които разчитат на собствените си способности. Сайта съобщава още, че средно 53% от кандидатите за работа преминават успешно практическите кръгове на интервютата.

Въпреки, че големите технологични компании използват все повече вътрешни инструменти с генеративен ИИ, за да подпомагат своите инженери в писането и поправянето на код (Meta използва инструмент, наречен Metamate; Google току-що преименува своя инструмент Goose, докато в Microsoft се използва CoPilot), от търсещите работа все още се очаква да вършат тази работа самостоятелно поне по време на техническите интервюта. Въпреки това се наблюдава увеличение на измамите чрез използване на генеративен ИИ, а Лернер добавя, че интервютата за подбор са напът да се счупят именно заради тази порочна тенденция.

„Допреди година бе доста трудно да се мами по този начин. Сега буквално можете просто да поставите условията в ChatGPT и да получите отговор в реално време“, каза Лернер. „Инструментите стават все по-добри и ще става все по-лесно… така че ще наблюдаваме все повече тарикати, докато достигнем повратна точка, в която компаниите ще трябва да положат усилия за създаване на нов процес за подбор на подходящите кадри.“

Експериментът на interviewing.io подчертава нуждата от промяна в начина, по който се провеждат препитванията за кодинг умения в интервюта за работа. Един от вариантите е да се използват по-малко стандартни и повече модифицирани задачи, които е по-трудно да бъдат решени от AI инструменти като ChatGPT. Друга възможност е да се изисква по-голямо сътрудничество между кандидатите в процеса на решаване на поставените проблеми, за да се оценят не само техническите умения на кандидата, но и неговата способност да общува и да работи в екип.

Важно е да се отбележи, че използването на инструменти като ChatGPT все още се счита за неетична практика в интервютата за работа. Такива действия могат да имат сериозни последствия за работата на компанията, а и за кариерата на кандидата. В най-добрия случай използването на ИИ може да доведе до това, че кандидатът да получи отказ. В най-лошия сценарий ползването на AI от неопитен кандидат може да доведе до скорошно уволнение, загуби и съдебни искове.

В крайна сметка, добавя Лернер отговорността за провеждането на честни и надеждни интервюта е на компаниите. Те трябва да адаптират своите процеси, за да отговорят на новите предизвикателства, предпоставни от ИИ. Освен това компаниите следва да подчертават пред кандидатите значението на честната и етична работа в процеса на тяхното препитване.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *