ЛюбопитноНовини

Собственици на Cybertruck гневни на Илон Мъск: Возилата ни ръждясват!

Неръждаемата стомана може би не е най-подходящият материал за изработката на електрически SUV. Това е мнение, около което в последните дни се заформя консенсус сред играчите в автомобилната индустрия и потребителски организации.

По време на анонса на Cybertruck през 2019 г., Илон Мъск, главният изпълнителен директор на Tesla, заяви, че корпусът от „ултра-твърда неръждаема стомана“ на футуристичното превозно средство ще бъде „буквално брониран“. Въпреки това, външните панели на пикапа на Tesla изглежда не са устойчиви дори на детски воден пистолет. Много от собствениците на Cybetruck твърдят, че скъпите им електрички са започнали да ръждясват…

В публикация във форума на Cybertruck Owners Club, потребител на име Raxar рискува да си навлече гнева на верните фенове на Tesla, които и без това са раздразнени от множеството докладвани недостатъци в дизайна на Cybertruck. Raxar заявява, че при закупуването на колата за 61 000 долара, „Консултантът специално ми намекна, че Cybertruck-овете развиват оранжеви ръждиво-кафяви петна след излагане на дъжд“.

В друга тема, потребителят vertigo3pc съобщава, че „корозия се е образувала върху метала“ на неговия Cybertruck, след като е прекарал 11 дни на открито под дъжовното небе на Лос Анджелис.

Raxar, който също живее в Калифорния, публикува снимки в близък план, на които се вижда неговото поразено от ръжда возило, след като го е карал два дни под дъждa.

Снимка: Getty Images

Друг потребител, закарал поради същият проблем своя автомобил в локален сервизен център, споделя: „Служителите документираха корозията и обещаха да ми се обадят следващия месец, ако получат инструменти, с които да могат да отстранят ръждата. Cybertruck-ът ми е на едва 381 мили пробег и е прекарал по-голямата част от 11-те дни, откакто го закупих паркиран пред къщата ми.“

В отговор на повдигнатите оплаквания се разразяват бурни дебати, като някои от участниците в дискусията предполагат, че петната може би се дължат на карбонов прах, контакт с метални прашинки или други замърсители.

Сред темите във форума на Cybertruck Owners Club зевзеци твърдят, че появата на ръжда и корозия са „нормални“ неща, което намръщи десетки реални собственици на ръбатото возило, рекламирано като „непробиваемо“ от Илон Мъск. Въпреки името си и това, което то подсказва, неръждаемата стомана се оказва супер податлива на петна и драскотини. „Този материал не ви гарантира липса на ръжда и петна, а по-скоро се предполага че донякъде е устойчив на тях“ – обясняват немските технически експерти от NotebookCheck.

Снимка: Сюзън Кордейро / Getty images

Други собственици на Cybertruck, които държат возилата си в гаражи твърдят, че колегите им Cybertruck-ъри драматизират, като един от тях ги съветва, че не е е добра идея да „карате под дъжда или да го мокрите“. Мнозинството изразява справедливият си гняв, свързан с факта че опциите на Tesla за защита на стоманеният корпус струват хиляди долари. Цената на Cybertruck при пускането му на пазара беше по-висока от първоначално рекламираната, така че да се плащат повече пари за опционално защитно покритие не е радващо за никого обстоятелство. Изненадаващо има и доволни от появата на оранжеви петна по техните Cybertruck-ове. Потребители казват, че очакват с нетърпение появата на благородна патина, която ще се развие върху техните автомобили.

Cybertruck е автомобил, който не се предлага с покритие – най-външния прозрачен слой боя, който е стандартен за почти всички нови моторни превозни средства на планетата. Вместо това, на всеки собственик на Cybertruck се предлага да закупи опцията полиуретан-базирано покритие срещу 5 000 долара, за да:

„Облечете вашия Cybertruck с нашите първокласни сатенени прозрачни покрития. Предлага се само чрез Tesla“.

Не е ли очевидно, питат собственици на возилото, че необработената неръждаема стомана може би не e добра идея за външната част на моторно превозно средство, особено като се има предвид, че колите обикновено прекарват 95% от живота си на открито при всякакви атмосферни условия? Цялата автомобилна индустрия с изключение на Tesla знае това.

Освен DMC DeLorean от 80-те години и лъскавато Porsche 356B/2000 GS Carrera 2 Abarth от 60-те, автомобилните компании отдавна избягват корпусите от неръждаема стомана. Материалът е тежък, сравнително скъп и труден за работа. Той е и твърд, което го прави потенциално по-смъртоносен за всеки човек, имал нещастието да бъде ударен от превозно средство, изработено от този материал.

Неръждаемата стомана не е имунизирана срещу ръжда. „Неръждаема“ не означава „никога не ръждясва“, а просто че ръждясва по-малко от други видове стомана.

Tesla твърди, че е използвала патентована неръждаема стомана (с произход Outokumpu, Финландия – най-големият производител в Европа, който притежава завод в Калвърт, Алабама). Въпреки това, дори патентованите видове неръждаема стомана явно имат способността да ръждясват.

Има пет основни типа „неръждаема стомана“: аустенитна, феритна, мартензитна, дуплексна и прецизно втвърдена. Някои от тях, съдържащи хром и други компоненти като никел и молибден, са по-устойчиви на корозия от други, като образуват непропусклива защитна бариера от хром оксид на молекулярно ниво.

Ръководството за експлоатация на Cybertruck е изпълнено със стряскащи инструкции за грижа, насочени към собствениците на електрическият SUV. Тези инструкции включват препоръки за избягване на използване на гореща вода или миене на камионетката на пряка слънчева светлина

Скрийншот / Ръководство на потребителя

Оцветяването на неръждаемата стомана обикновено се проявява под формата на малки, тъмнокафяви точки по повърхността на шасито. Излагането на морска сол и високи температури може да е причина за появата на такива точки. Някои локации в Калифорния, щат с горещ морски климат и 2030-километрова брегова линия може да са причината за появата на оранжевите петна, предполагат някои потребители.

След като защитната бариера, изградена от хромов оксид е нарушена, корозията става неизбежна. Ръководството за експлоатация на Tesla съветва незабавно да се отстраняват корозивните вещества, като се подчертава, че не трябва да се чака, докато Cybertruck е насрочен за „цялостно измиване“, каквото и да са имали предвид от компанията пишейки това.

В документацията се препоръчва още:

„За да предотвратите повреда на външния вид, незабавно отстранете корозивните вещества (като грес, масло, птичи изпражнения, дървесна смола, мъртви насекоми, катран, пътна сол, промишлени отпадъци и др.). Не чакайте, докато Cybertruck е за цялостно измиване. Ако е необходимо, използвайте денатуриран алкохол за отстраняване на катран и упорити мазни петна, след което незабавно измийте мястото с вода и мек сапун, за да отстраните остатъците от алкохола.“

Гълъбовите цвъчки са известен корозивен агент, а какво остава за дървесната смола и насекомите? Може би 5000 доларовото опционално покритие за Cybertruck просто трябва да се предлага стандартно…

Други инструкции за грижи, подчертани в това 23 минутно YouTube видео, разкриват колко деликатно трябва да се отнасят собствениците на Cybertruck към своите нови електрически возила. Само частта с инструкциите за миене, доста изненадващо, включват:

  • Не мийте на пряка слънчева светлина.
  • Някои препарати и шампоани за автомобили съдържат химикали, които могат да причинят повреди или обезцветяване.
  • Не използвайте гореща вода.

Към днешна дата Tesla отказва да коментира оформящия се „ръжда-гейт“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *