AI открива деца от аутистичния спектър при очен преглед
Иновативна система, състояща се от скенер и AI алгоритъм е способна да установи аутизъм при деца със 100% успеваемост по време на тестовата фаза. Резултатите дават надежда за ранно диагностициране на лица, при които има съмнение за наличие на разстройство от аутистичният спектър. Това би дало възможност на родителите да предприемат навременни стъпки за избор на подходяща терапия.
Скринингът се основава на иновативна методика, разработена от група корейски учени, която им позволява да извлекат специфична информация за мозъка, след сканиране на задната част на окото, където ретината и зрителният нерв се свързват с очната ябълка. Метода е позволил на учените да разработят неинвазивна диагностична процедура, като за целта биват използвани AI и безопасни за детското зрение скенери.
Първите данни показват че AI системата, плод на екипна работа на учени от Колеж по медицина Йонсей, Южна Корея разпознава засегнатите деца с поразителна точност. За да тестват изправността на своите алгоритми, изследователите са провели мащабно изследване сред 958 участници на средна възраст 7.8 години. В хода на изпитанията са заснели и обработили близо 2000 изображения на техните ретини.
Учените отбелязват, че половината от участвалите в изследването са били предварително диагностицирани със синдром от аутистичният спектър, докато останалите са контролна група от здрави деца, съответстваща по възраст на целевата група. AI системата е била предварително обучена въз основа на изображения на ретините на засегнати от аутизъм лица, придружени с оценка за тежестта на техните симптоми. Данните са помогнали на учените да изградят свой диагностичен модел, който е в състояние да установи наличие на аутизъм със 100% точност.
Всички участвали в изследването деца са над 4 годишна възраст. Въз основа на свои наблюдения изследователите споделят, че техният AI базиран модел може да се използва като обективен скрининг инструмент след тази конкретна възраст. Тъй като ретината на новороденото продължава да се развива до четиригодишна възраст са необходими допълнителни проучвания, за да се установи дали инструментът би бил също толкова точен в диагностиката на деца под тази възраст.
„Въпреки че е необходимо провеждането на допълнителни независими изследвания за валидиране на нашите заключения, резултатите от това проучване показват качествен напредък в разработването на обективни скрининг инструменти за ASD, които могат да помогнат за справяне във форсмажорни ситуации, като например липсата на достъп до специализирана оценка от детски психиатър поради ограничени ресурси“, заявиха учените от университета Йонсей.
Предстои да извървим дълъг път, преди изкуственият интелект да замени медицинските специалисти, но резултатите от подобни изследвания подсилват вярата в ефективността и полезността на AI системите в помощ на медицината и общественото здраве.
Пълен доклад от изследването на корейските учени можете да изтеглите оттук: линк