Хардуер

Обрат при вградената графика: Intel Arc iGPU се опъна на AMD RDNA 3 iGPU

Първите ревюта на лаптопи с Intel Core Ultra Meteor Lake са вече налични и изглежда, че вградените видеочипове на Intel се представят задоволително спрямо предложенията на AMD. Intel отново става конкурентна в областта на iGPU. Arc Alchemist на Intel и RDNA 3 от AMD предизвикват пазара на дискретни графични карти от начален ценови клас.

Intel загуби лидерството си в областта на iGPU, откакто AMD започна да предлага своите APU с интегрирана графика. Семейството Vega iGPU затвърди позициите на AMD на пазара, а с RDNA 3 компанията навлезе в съвсем новo портфолио от устройства, захранвайки Mini PC и мобилни джаджи с висока графична производителност. Решенията на Intel, базирани на Iris Xe не бяха никак конкурентни в графично отношение, но всичко това се променя днес с излизането на iGPU Arc в продуктовата линия Intel Core Ultra. Процесорите „Meteor Lake“ са оборудвани с три iGPU конфигурации от серията Arc Alchemist, носещи кодовото наименование „Xe-LPG“. Вариантите включват 8 Xe-ядра, 7 Xe-ядра и 4 Xe-ядра. Графичните чипове работят с честота до 2350 MHz (при Core Ultra 9 185H) и постигат драматично увеличение на производителността при използване на памет с по-висока пропускателна способност, като LPDDR5X. Новите вградени графични чипове поддържат DX12 Ultimate, XeSS (DP4a) и AV1, наред с други екстри. Като цяло въпросните iGPU са важна компонента в най-новите процесори на Intel, компания известна сред гийк общността с прякора Chipzilla.

Виждали сме синтетични тестове на вградените графични решения от Intel в различни направления, но днес ще отразим конкретно игровите им резултати. Започваме с числа от сравнения, проведени от китайците Golden Pig Upgrade, които подложиха на тест процесорите Core Ultra 7 155H (8 Xe-ядра) и Core Ultra 5 125H (7 Xe-ядра). Сравненията покриват различни игри, тествани при резолюция 1080p както на високи, така и на ниски настройки. Тестовете могат да бъдат видени по-долу:

Intel Arc срещу AMD RDNA 3 iGPU в игра на 1080p при ниски настройки. Снимка: Golden Pig Upgrade via Bilibili

И в двата случая изглежда, че iGPU на Intel Arc и iGPU на AMD RDNA 3 са конкурентни един на друг, като флагманите печелят по равен брой точки в 4 игри всяка, играна на ниски детайли в 1080p.

Intel Arc срещу AMD RDNA 3 iGPU в игра на 1080p при високи настройки. Снимка: Golden Pig Upgrade via Bilibili

В тестовете на високи настройки в 1080p iGPU на Core Ultra 7 155H изпреварва iGPU на Core Ultra 5 125H в 7 от 8-те тествани игри. Дори iGPU на Core Ultra 5 125H обаче запазва преднина пред AMD. Също така изглежда, че Meteor Lake са много по-бързи от решенията на NVIDIA MX и се приближават до производителността на дискретните мобилни графични чипове GTX 1650 Max-Q.

Сравнение на графична производителност. Снимка: Golden Pig Upgrade via Bilibili

Като се има предвид, че има 100 MHz разлика в честотата между процесорите Core Ultra 9 185H и Core Ultra 7 155H, можем да очакваме дори по-добра производителност в Core Ultra 9 варианта. Резултатите са достигнати с помощта на LPDDR5X-7467 памет, като се уточнява, че iGPU на AMD RDNA 3 не се мащабират толкова добре, колкото iGPU на Intel Arc при работа с по-бърза памет.

Мащабиране на паметта Intel Arc срещу AMD RDNA 3 iGPUs. Снимка: Golden Pig Upgrade via Bilibili

Въпреки, че представянето с по-бърза памет е впечатляващо, трябва да се отбележи, че такива лаптопи струват много повече. Въз основа на това, което сме видели в ценообразуването на лаптопите с Meteor Lake, които са позиционирани в премиум ценови сегмента, със сигурност можем да заключим, че AMD ще има предимство по отношение цена/производителност в семейството лаптопи с Ryzen 7040/8040.

Тестовете за ефективност спрямо мощността показват, че процесорите Core Ultra 100H предлагат по-висока производителност от процесорите AMD Ryzen 7040 „Phoenix“ в графично отношение при TDP от 28W+, докато AMD има преднина при по-ниски от 25W TDP. В портфолиото на Intel виждаме ориентирани към по-ниска мощност чипове Core Ultra 100U, проектирани с TDP между 9 и 15W, което ги позиционира като добро решение за устройства от начален клас и различни видове портативни устройства, които се очаква да бъдат разработени и пуснати на пазара през следващите месеци.

Intel Arc и AMD RDNA 3 GPU Ефективност. Снимка: Golden Pig Upgrade via Bilibili

Плеяда гийкове споделят резултати от своите тестове за игровата производителност на Intel Core Ultra Arc iGPU, които отново изглеждат страхотно спрямо iGPU на AMD RDNA 3. Тестовете на Dave2D, HardwareCanucks и Jarrod’s Tech показват подобрение на производителността в сравнение с предишните решения на Intel Iris/UHD GPU и конкурентно представяне спрямо GPU на AMD RDNA 3. Резултатите обясняват защо AMD е избрал да се придържа към същите спецификации/клокове в своите графични карти RDNA 3 за Ryzen 8040 „Hawk Point“ рефреш.

С актуализирани драйвери AMD може да предложи допълнителен бууст в производителността в области, в които Arc iGPU им маргинална преднина. Докато пишем тази статия Intel също извади нов драйвер, с който очакваме да дръпне малко напред. Предвид факта, че в сегмента на вградената графика се задава ожесточена конкуренция, можем да очакваме надпревара в разработването на нови драйвери и от двете страни.

Това ще е от решаващо значение за очакваните на пазара ръчни конзоли, които ще разчитат на iGPU решения, базирани както на Intel Arc, така и на AMD RDNA 3 архитектура. Интересно е да видим пълните възможности на iGPU на Intel Arc, когато на пазара се появят мини PC-тата, тъй като тези чипове ще могат да демонстрират своите възможности до 115W (Core Ultra 9 185H), като достъпа до по-висока мощност се очаква да доведе до огромно увеличение в производителността в допълнение към предполагаемите възможности за овърклок.

Текущите данни за производителността са просто намек за това, което предстои в Core Ultra iGPU семейството, така че очакваме повече цифри в бъдеще, когато все повече устройства с тези процесори започнат да слизат от поточните линии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *