НовиниТехнологии

Microsoft може да пропусне Windows 12 и това е добра новина

През последните месеци се носят разнообразни слухове около излизането на Windows 12, като някои от тях дори предполагат, че дванадесетото издание на операционната система ще е на пазара още през 2024 г. Нов ексклузивен доклад на експерта Зак Боуден съобщава, че Windows 12 може изобщо да не се случи. Всъщност Microsoft планира напълно да промени начина, по който подхожда към актуализациите на своята ОС.

Боуден все пак се придържа към текущите доклади, че компанията е в процес на разработка на нова версия на Windows. Планираното издание доскоро носеше кодовото име Germanium. За всеобщо учудване Боуден твърди, че голямата актуализация най-вероятно няма да бъде пусната като Windows 12. Вместо това според него е налице обосновано предположение, че новата операционна система на Microsoft ще излезе под различен бранд в опит да сложи спирачка пред загубата на потребителска база.

Текущата 11-та версия на Windows е на пазара от октомври 2021 г. Въпреки това само 400 милиона от текущите 1.4 милиарда Windows потребители използват новата операционна система. Мнозина не преминават към нея поради невъзможността да отговорят на новите изисквания за сигурност, наложени от Microsoft, а други считат че Windows 11 все още не е достатъчно оптимизирана. Представянето на Windows 12, както сочат досегашните доклади би могло да се случи през 2024 г., но предвид настоящите обстоятелства подобен ход, твърди експерта би фрагментирал портфолиото на компанията в още по-голяма степен.

Снимка: TheNextWeb

Междувременно Microsoft обяви крайна дата за поддръжката на Windows 10, като анонсира възможността за последващи платени актуализации на сигурността, които ще продължат до 2028 г. Всеобщо схващане е, че поради тази причина много от потребителите няма да бързат да надстроят своите операционни системи. Въпреки това Боуден споделя, че Hudson Valley OS (което е текущото кодово наименование на Windows 12) е считана за нова версия на Windows сред служителите на компанията. Остава да разберем как Microsoft планира да я позиционира и продава.

Покрай слуховете около Windows 12 валят информации за предстояща промяна в политиката за актуализации на Windows. Под ръководството на бившия шеф на Windows звеното Панос Паней,  операционната система на Microsoft изостави политиката на ежегодни ъпгрейди, като вместо това фокусира работата на екипите в пускането на големи обновления веднъж на две години с по-чести актуализации на функциите между тях.

Прогнозата на Бауден влиза в противоречие с установената политика на компанията. Експерта твърди, че ръководството на Microsoft планира да се върне към старият начин на работа. Това означава, че можем да очакваме средно по една голяма актуализация на функциите годишно, вместо по-малки досадни такива през цялата година. Това разбира се едва ли ще спре фрагментацията и загубата на потребителската база, особено ако Microsoft не предложи интелигентен начин да поддържа своите по-стари операционни системи. Потребителите разполагат с все още много добро оборудване, което не отговаря на системните изисквания на Windows 11 и каквото и да дойде след него, е малко вероятно тези изисквания да бъдат отменени.

Без особено значение накъде и по кой път ще поемат от Microsoft, повечето доклади за Windows 12 показват, че Hudson Valley ще представлява голяма стъпка за AI интеграцията в рамките на екосистемата на Windows. Това означава, че Microsoft ще продължи да развива Copilot и останалите AI-базирани функции, които внесе през последните няколко месеца.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *