БизнесНовини

В епична съдебна битка Epic осъди Google. Обявиха Play магазина за незаконен монопол

Късно вечерта в понеделник Google загуби антимонополно дело, заведено от Epic Games. Съдебен състав от Сан Франциско единодушно постанови, че технологичният гигант поддържа монопол със своя магазин за приложения Google Play.

Google и Apple свалиха играта Fortnite от своите магазини за приложения през 2020 г. заради установени директни продажби на игровата валута V Bucks. Транзакциите на Epic бяха в явен конфликт с политиките на магазините за приложения, според които Apple и Google следва да получават 30% от продажбите на виртуални активи, осъществявани вътрешно в игрите. Издателят на Fortnite Epic Games води дела срещу двата технологични гиганта за антиконкурентни практики. Epic загуби делото срещу Apple, но днешната победа над Google може да прични сериозни промени в бизнес модела на компанията.

„Днешната присъда е победа за всички разработчици на приложения и потребители по света“, заяви Epic Games в блог пост в понеделник. „Тя доказва, че практиките на Google в своя магазин за приложения са незаконни. Те злоупотребяват с монопола си, за да извличат огромни комисионни, да задушават конкуренцията и да спират иновациите.“

Последиците за Google от съдебното решение са все още неизвестни. Съдия Джеймс Донато, който води делото, заяви че в средата на януари ще обяви постановлението на съда. Epic Games не търси парично обезщетение, а пледира от магистратите да постановят, че разработчиците на игри могат да създават свои собствени магазини за приложения и да имат пълна свобода да оперират със собствени системи за разплащания. Съдия Донато, Google и Epic ще се съберат отново през януари, за да оценят как това ще се отрази на екосистемата на Google Play, обяви в репортаж The Wall Street Journal.

Google планира да обжалва присъдата. Технологичният гигант твърди, че в хода на делото за всички е станало ясно, че ожесточено се конкурира с Apple и магазините за приложения на игралните конзоли. „Android и Google Play предоставят повече избор и откритост от всяка друга мобилна екосистема“, заяви вицепрезидента по държавните отношения и публични политики на Google Уилсън Уайт в изявление пред The Verge.

Сундар Пичай, изпълнителен директор на Google

Друга антиконкурентна практика, която Epic Games разобличи в това дело е Project Hug, чрез който Google е принудила над 20 разработчици да не създават магазини за приложения, които биха се конкурирали с Google Play. Google е предложила на разработчиците милиони долари безплатен маркетинг в замяна на обещанието, че няма да се конкурират с нейния магазин за приложения. Разработчика на League of Legends – Riot Games е бил подкупен с 10 милиона щатски долара, за да спре своя собствен магазин за приложения.

Очакваме да чуем присъда и по друго антитръстово дело, водено от  Министерството на правосъдието на САЩ срещу Google. Делото касае много по-значима част от бизнеса на компанията: търсенето. Миналия месец научихме, че Apple получава 36% от приходите на Google от реклама, ротирана в Safari, подценявайки рисковете от господството на Google в устройствата с iOS. Загубата на антимополното дело, заведено от Epic е голям удар срещу Google, а сега ще трябва да чакаме до следващата година за поредната присъда, целяща да пречупи порочните бизнес практики на технологичните гиганти.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *