БизнесТехнологии

Милиони батерии от електромобили ще се пенсионират в соларните ферми

Компания от Южна Калифорния демонстрира как повторното използване на излезли от употреба батерии от електромобили може да удължи полезността им с още няколко години.

На 20-акров парцел, недалеч от малкия град Ню Куяма в Южна Калифорния 1.5-мегаватова соларна ферма използва слънчеви лъчи, за да зарежда близо 600 батерии, складирани в наблизо разположени шкафове. През нощта, когато търсенето на енергия се повишава, складираната електроенергия се изпраща към мрежата, за да захранва домовете с чиста енергия.

За да се използва възобновяема енергия от непостоянни източници като слънце и вятър, когато ни е най-необходима е наложително използването на батерии за съхранение на енергията в процеса на нейното генериране и последващото й връщане в енергийният поток. Един необичаен аспект в работата на централата в Ню Куяма събра интереса на медиите:

Батериите, складиращи и изпращащи енергия към мрежата, някога са захранвали електрически превозни средства.

Съоръжението SEPV Cuyama, разположено на около два часа североизточно от Санта Барбара е второто хибридно хранилище, създадено от B2U Storage Solutions. Първото съоръжение на компанията в Лос Анджелис използва 1300 пенсионирани батерии от Honda Clarity и Nissan Leaf за съхранение на 28 мегаватчаса енергия, достатъчни за захранване на около 9500 домакинства в тъмната част на денонощието.

Съоръженията, изградени от компанията са предназначени да вдъхнат втори живот на изведените от строя батерии от електрически автомобили, които служат за стационарно съхранение на енергия преди окончателно да бъдат рециклирани. По този начин се увеличава устойчивостта на веригата за доставки, намалява се необходимостта от добив на критични минерали, като същевременно се осигурява по-евтин и етичен начин за изграждане на съоръжения за складиране на енергия и връщането й обратно към мрежата.

„Това е необходимо да се направи в световен мащаб“, каза Фрийман Хол, главен изпълнителен директор на базираната в Лос Анджелис компания за системи за съхранение.

Снимка: Leader
Батериите на електрическите превозни средства обикновено се подменят, когато достигнат 70 до 80 процента от капацитета си, главно защото пробега, който осигуряват на водачите започва да спада. Почти всички критични материали в тях обаче, включително литий, никел и кобалт са годни за повторна употреба. Разрастващата се индустрия за рециклиране, подкрепена от многомилиардни заеми от Министерството на енергетиката на САЩ и стимули в Закона за намаляване на инфлацията се разгръща, за да поеме обема от батерии, които автомобилната индустрия ще изхвърля в непосредствено бъдеще.

Преди да бъдат окончателно рециклирани обаче, изследвания показват, че около три четвърти от изведените от експлоатация батерии са подходящи за повторен живот за стационарно съхранение на енергия. (Само малка част от батериите нямат остатъчен живот или са твърде увредени от сблъсък и други дефекти)

„Станахме свидетели на това как първото поколение електрически автомобили влязоха в сервиз за подмяна на батериите, но 70% от тези батерии все още имат твърде силна остатъчна стойност“, каза Хол. „Това е ресурс, който трябва да се използва преди всички тези батерии да бъдат рециклирани. Това, което правим е просто да отложим тяхното рециклиране с три, четири или дори пет години.“

„Удължаването на полезния живот на батериите на електрическите автомобили намалява въздействието върху околната среда от тяхното производство.“, каза Мария Чавес, енергиен анализатор.

„Цялата идея зад използването на електрически превозни средства е да се намалят емисиите и отрицателното въздействие на производствените и добивните процеси върху околната среда. Чрез удължаване живота на батерията редуцираме нуждата от интензивна експлоатация на природните ресурси, намаляваме търсенето на суровини и като цяло насърчаваме по-устойчиви икономически и екологични процеси.“ споделя Чавес пред Grist.

„Точно както батериите се превърнаха в основен фактор за минимизране на емисиите от транспорта, те са ни необходими за последваща употреба, за да се максимизират ползите от чистата енергия. Без стационарно съхранение вятърната и слънчевата енергия захранват мрежата само, когато духа вятър или грее слънце. Възможността да я съхранявате и използвате, когато е най-необходима, е правилният начин да задоволим нашите енергийни нужди“, добавя Чавес.

Очаква се използването на батерии за складиране на енергия да скочи стремглаво от 1.5 гигавата капацитет през 2020 г. до 30 гигавата до 2025 г. Излезлите от употреба батерии от електроавтомобили могат да осигурят ресурс за този ръст. Хол споделя, че в складовете в страната има налични изведени от употреба батерии с капацитет за складиране от 3 гигаватчаса енергия, които могат и трябва да бъдат използвани, като добавя,  че обемът на изважданите от колите батерии ще се удвоява на всеки две години.

„Преминаваме от търсене на единични бройки батерии от врата на врата, когато започнахме преди четири години към наводнение от доставки, които ще се реализират все по-масово“, добавя той.

B2U твърди, че нейната технология позволява батериите да бъдат наредени почти по „plug-and-play“ начин. Те не се нуждаят нито от разглобяване, нито от сортриране на единици от множество производители – B2U е тествала съвместна работа на батерии от Honda, Nissan, Tesla, GM и Ford – всички те могат да се използват в една единна система.

Пакетите се съхраняват в големи шкафове и се управляват със създаден от компанията софтуер, който следи за тяхната безопасност и зарежда и разрежда всяка батерия индивидуално въз основа на нейният капацитет. Батериите се зареждат през деня както от соларните панели, така и от мрежата. След това B2U продава складираната електроенергия на компаниите за комунални услуги и домакинства през нощта, когато търсенето и цените на енергията са значително по-високи.

Хол споделя, че употребяваните батерии носят същата възвръщаемост като от нови батерии наполовина от тяхната цена, и че засега повторното използване на пакетите е по-изгодно за производителите на автомобили, отколкото изпращането им директно на компании за рециклиране. „Докато рециклиращата индустрия не разгърне своят мащаб, все още е доста скъпо да рециклирате всички тези излезли от употреба батерии. Като ни продават или отдават под наем изведените от експлоатация батерии, производителите могат да извлекат повече стойност от тях“.

„Намалените разходи за рециклиране трябва да помогнат да се намали цената на електрическите превозни средства. Действителната цена на лизинг на батериите за автомобили може да намалее, ако пълният капацитет на батерията започне да се използва докогато това е възможно. Всеки печели, когато използваме повторно по интелигентен начин.“

B2U ще изгради своето трето поред съоръжение за съхранение на енергия в близост до Палмдейл през 2024 г. Съоръженията са с демонстрационна цел и са предназначени да докажат, че идеята работи, след което компанията планира да продаде хардуера и софтуера си и на други разработчици на проекти за съхранение, за да разгърне своето начинание в глобален мащаб.

В момента обаче плановете за експанзия на технологията са ограничени. B2U прогнозира, че само 6 процента от изведените от експлоатация батерии на електромобили в САЩ ще бъдат използвани за съхранение на ел. енергия до 2027 г.

„Хората са скептици и следва да бъдат такива, защото е трудно да използвате повторно батерии“, каза Хол. „Но ние разполагаме със стабилен набор от данни, който доказва надеждността, производителността и рентабилността на тази технология. Намираме се в момент, в който наистина можем да разгърнем мащаба на този процес.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *