Китайските пенсионери луднаха по местния TikTok
Докато цените на смартфоните продължават да падат и обществата стават все по дигитално свързани, възрастните хора в Китай масово започнаха да използват приложения като Douyin, за да намират и поддържат връзки и онлайн приятелства. Мнозина от пенсионираните китайци чувстват, че нямат друг избор.
Някога Гао Сянцзин е знаел всички имена на играчите в американската баскетболна лига, но откакто отношенията между САЩ и Китай се влошават, ежедневните излъчвания на мачове от NBA стават изключителна рядкост. Така Гао е започнал да следи китайския мъжки баскетбол, докато скандални разкрития за корупция не го отблъскват по-рано през годината. В момента китайският пенсионер гледа местния женски баскетбол, но не по телевизията, а в Douyin – оригиналната, китайска версия на TikTok.
Гао е на 69 години, един от все по-нарастващата група възрастни китайци, които се отдръпват от телевизията и насочват своето внимание към Douyin, най-популярното приложение за кратки видеоклипове в Китай. 267 милиона китайци са на възраст над 60 години и докато китайското правителство се опитва да ограничи използването на Douyin сред младежите, обезпокоено от пристрастяващия му характер, много от най-запалените потребители на приложението всъщност са техните родители, баби и дядовци.
„Винаги когато не готви, плува или спи, той е в Douyin“, казва дъщеря му Хелън. „Но това е твърде посредствено забавление. По-добре да си играе с котката или да прави нещо друго.“ Самата тя не е потребител на Douyin. „И сега имам проблеми с вниманието, а Douyin би ги задълбочил още повече“, споделя тя.
Бивш войник, Гао следи кризата Израел-Палестина и войната на Русия срещу Украйна чрез видеоклипове, направени от местни коментатори. Той показва един, в който новоизпечен политически анализатор превежда статии от англоезични медии, като The Times of Israel. Гао харесва техните анализи и следи военната стратегия на воюващите страни.
Докато телевизионните предавания излъчват само официалната гледна точка, Гао споделя, че в Douyin има видеоклипове от всички лагери, които представят разнообразни гледни точки. Цензорите ще стигнат и до тях някога, но поне засега възрастния човек има възможност да следи широк спектър от мнения. Някои от анализаторите говорят от перспективата на партийният си опит, други са студенти в западни университети, а трети не разкриват нищо за своя произход и занимания отвъд социалната мрежа. За възрастните потребители те са носители на еднакво количество авторитет.
Douyin е не само източник на новини за Гао, но и място, откъдето пазарува баскетболни обувки. „Погледни онези зелени маратонки“, казва Хелън, посочвайки чифт привиличащи погледите електрикови маратонки на рафта за обувки от местния производител Tebu. „Напълно нелепи са!“
Средно веднъж на всеки пет видеоклипа, казва Гао изскчат реклами. Прелиствайки телефона му, виждаме новинарски видеоклип, след това се появява жена, опитвайки се да ви продаде нещо ненужно, последвана от новини, новини, новини и реклама на фурми от Синдзян. Гао е доволен от своите маратонки, които е закупил за по-малко от 27 долара. Споделя, че качеството им е по-добро от това на друг чифт, закупен от Япония на четворна цена.
Ли Йонгджиан, младши преподавател в университета Erasmus в Ротердам, който е изучавал разпространението на социалните приложения сред възрастното население в Китай, казва, че Covid-19 е бил повратна точка за това необичайно настъпление. Строгите Covid ограничения са подтикнали пенсионерите да търсят комуникация и те са се отворили за социалните мрежи. Поевтинелите смартфони и все по-достъпните пакети с данни са улеснили прехода на възрастните към света на кратките видеоклипове. „Дотогава, казва Ли пенсионерите страняха от скъпите джаджи, които по-младото поколение купува и използва без колебание. Поради културни особености, които възхваляват саможертвата, бабите доскоро по-вероятно биха закупили смартфон на своите внуци, но не и за себе си. Те считаха, че добрите неща не са за тях“, добавя той.
Сега обаче пакет от 30 гигабайта данни плюс 200 минути разговори от China Telecom струва едва 18 долара, а възрастните хора се превърщат в рекламни мишени за най-големите китайски производители на смартфони. Ли казва, че е закупил сносен Xiaomi телефон на дядо си, за който е дал смешните 50 долара. С огромен екран и батерия с дълъг живот, той бе рекламиран като „телефон за дядо ти“. Много приложения, включително Douyin, биват предварително инсталирани в телефоните, за да улеснят възрастните потребители в прехода им към високотехнологичните играчки. Ли прави преглед на хоби преференциите в приложението на дядо си – риболов, военна стратегия и автомобили – така, че алгоритъмът да регистрира тези предпочитания и да му предостави по-релевантно съдържание.
Мнозина възрастни все повече разчитат на технологиите, тъй като в съвременен Китай не им остава друг избор. Ориентирането в общественият транспорт е почти невъзможно без смартфон, а дори просяците на улицата подават своите QR кодове, приемайки дарения чрез модерните системи за безкешови плащания.
Фактор е и самотата, която подтиска много от възрастните хора, тъй като децата им живеят далеч, намерили работа и изградили живота си в други китайски провинции. Много възрастни от друга страна са загърбили собствения си досегашен живот, за да се присъединят към децата си, губейки връзка със своите общности и стари приятели.
Пенсионерите, които напускат родните си места в Китай, биват наричани laopiao или „стари скитници“. „Не са много страните по света в които, бабите и дядовците биха заминали в друг град, само за да се грижат за внуците си“, казва Хуанг Ченкуан, художник върху керамика в Пекин. Майката на Хуанг е една от тях – тя е напуснала своя град, за да се грижи за неговите невръстни племенници.
Тази част от възрастното население често води ограничен откъм социални контакти живот, като се придвижва между три локации: магазина за хранителни стоки, училището на внуците и обитаваният от тях жилищен комплекс.
Майката на Хуанг не се отдалечава твърде много. Родена и живяла в Дзянси, тя се мести Джъдзян, град отстоящ на шест часа път с кола и за щастие житейските навици в тези две южни провинции се оказват доста сходни. „Ако се беше преместила в някоя северна провинция, като Пекин това би било по-трудно за нея“, споделя Хуанг. Всеки път, когато майка му дойде да го посети в Пекин, тя се оплаква от сухия климат и от това, че не може да намери ястията, които предпочита в родния си град. „Не е от бързо адаптиращите се хора“, казва Хуанг за майка си. Вместо да търси нови приятели и забавления, тя предпочита да учи танци с хореограф в Douyin, който има livestream всяка вечер.
„Веднъж ме изненада с ястие, което никога не бе поднасяла преди“, казва Хуанг. Liangpi, вид плоска юфка, овкусена с краставица и оцет не е често срещано блюдо в южната част на страната, но майка му се e справила чудесно, благодарение на готварските канали, които следи.
„Вече не фокусира цялото си внимание върху нас, защото си има нова по-забавна играчка“, казва Хуанг. „Понякога, когато се прибирам вкъщи се чувствам малко пренебрегнат. Имам усещането, че в миналото разговаряхме повече лице в лице, отколкото ни се случва сега.” Тъй като възрастните хора публикуват и собствено съдържание в Douyin, разликата между поколенията по отношение на онлайн тревогите се скъсява. Понякога го изненадва с реплики от рода на:
„Не съм публикувала от няколко дни и съм загубила фенове!“, споделя през смях Хуанг за терзанията на майка си.
Докато други приложения, като WeChat, изискват от потребителите да добавят приятели, за да могат да коментират и да следят новостите около тях, китайският TikTok Douyin улеснява свързването с непознати и отваря възможността за получаване на коментари от хора, извън обичайните им кръгове. В Douyin всеки потребител може да коментира под всеки видеоклип. Приложението препоръчва „приятели“ на потребителите в зависимост от хората, които вече са добавили, така че е лесно да добавяте нови хора, а след като станете „приятели“ с някого в приложението, можете да чатите и да се обаждате с видео един на друг.
Приложението насърчава потребителите да надграждат уменията си за редактиране на видеоклипове и да развиват своите дигитални умения. Гао с гордост показва видео, което е монтирал сам с любопитни кадри как се гмурка в река близо до дома си, където плува целогодишно. Това е резултат от петдневен курс по редактиране на кратки видеа, който е изкарал след като е видял реклама в платформата. Там е усвоил как да кадрира успешно, но споделя, че не се е запалил по частта, в която му обясняват как да монетизира своите видеоклипове. Поставя купа пред себе си и подпира на нея своя смартфон.
„Уверявам се, че заемам една трета от екрана!“
Китайските инфлуенсъри в пенсионна възраст са все по-често срещан феномен, а техните фенове са далеч отвъд собствената им демографска група. Възрастните създатели на съдържание обикновено не качват своите видеа за пари, а за собствено забавление и лично удовлетворение. „Те просто не искат да бъдат забравени“, казва Ли и добавя, „За нас техните собствени баби и дядовци са просто имена от родословното ни дърво.“
Дядото на Ли следи дали внукът му харесва неговите видеоклипове и често се случва да го попита: „Видя ли, какво качих вчера?“ Той иска да се увери, че внукът му се интересува от неговите нови онлайн начинания.